• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przegląd inwestycji

    Wydanie nr: 4(108)/2017

    Artykuły branżowe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  16.08.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Opracowanie specjalnych systemów transportowych zostało poprzedzone dokładną analizą wymagań technicznych na miejscu.

    Opracowanie specjalnych systemów transportowych zostało poprzedzone dokładną analizą wymagań technicznych na miejscu.

    Strona 1 z 3

    Inteligentna malarnia proszkowa producenta opraw oświetleniowych

    Czy lakiernia może być dumą zakładu? Oczywiście. Idealnie dopasowana, skrojona na miarę, z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych od najlepszych dostawców, a do tego... po prostu ładna – taka jest malarnia proszkowa funkcjonująca od niedawna w zakładzie firmy Philips Lighting Poland w Kętrzynie, produkującym oprawy oświetleniowe. 

    A czy może istnieć wzorcowa współpraca między inwestorem a wykonawcą oraz dostawcami specjalistycznych urządzeń do malarni proszkowej? Zakład produkcyjny w Kętrzynie jest przykładem, w jaki sposób należałoby podejść do planowania inwestycji, aby sam już proces montażu przebiegał bez żadnych niespodzianek, a termin oddania do użytku nie został przekroczony. Jak podkreśla Maciej Drelichowski, dyrektor Zakładu Produkcji i Dostaw Opraw Oświetleniowych Philips Lighting Poland w Kętrzynie, zacząć należy od... wyboru odpowiednich dostawców. – Dotychczas działająca malarnia była po prostu „wąskim gardłem” naszego zakładu – mówi Maciej Drelichowski. – Była ona już nieefektywna, więc zlecaliśmy dodatkowo malowanie aż w czterech firmach zewnętrznych, co rodziło wiele niepotrzebnych problemów. Aby się nadal rozwijać i spełniać oczekiwania naszych klientów, konieczna była budowa nowoczesnej linii lakierniczej. Z technologią malowania proszkowego zaznajomieni jesteśmy już od 21 lat. Wiedzieliśmy zatem, czego potrzebujemy, więc od dostawców oczekiwaliśmy propozycji rozwiązania naszych postulatów. Postawiliśmy na sprawdzonych partnerów – liderów w swoich branżach. Ważnym kryterium była również gwarancja dotrzymania terminu realizacji inwestycji. 

    Ostatecznie, po wielu rozmowach i wizytach referencyjnych, a także udziale w targach i sympozjach branżowych, generalnym wykonawcą została firma Rippert, która wykonała tunel przygotowania powierzchni, suszarkę oraz piec do polimeryzacji powłok, a także sprawowała nadzór nad całą inwestycją. W urządzenia aplikacyjne lakiernię wyposażyła firma Wagner, za system transportu odpowiadała firma Schierholz, a technologię do chemicznych procesów przygotowania powierzchni metali opracowała firma Henkel. 
    Jako że Philips nie mógł sobie pozwolić na przesunięcie terminu oddania lakierni, a cała linia miała zostać zaadaptowana do warunków w starej hali, co już z założenia jest trudnym zadaniem, wiele miesięcy poświęcono na projektowanie, przygotowanie wizualizacji oraz symulacji pracy malarni. Zaangażowani w cały proces byli technolodzy z zakładu w Kętrzynie oraz przedstawiciele generalnego wykonawcy i wszyscy dostawcy linii. Ta współpraca zaowocowała powstaniem niezwykle udanej, sprawnie działającej i gwarantującej wszystkie procesy technologiczne na wysokim poziomie jakościowym, malarni. Co ciekawe, inwestorowi zależało także na estetyce, stąd dobór odpowiedniej kolorystyki zgodnej z flagowymi barwami produktów koncernu. Choć to oczywiście nie najważniejszy cel inwestycji, to wizualny aspekt sprawia, że miejsce to jest przyjazne dla pracowników. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Opracowanie specjalnych systemów transportowych zostało poprzedzone dokładną analizą wymagań technicznych na miejscu.
    Jeden z manipulatorów z automatycznymi pistoletami.
    Detale oczekują na wjazd do kabiny malarskiej.
    „Serce” lakierni, czyli kabina proszkowa do szybkiej zmiany kolorów.
    Wnętrze suszarki z regulowanymi dyszami.
    Elementy tuż przed wjazdem do pieca do polimeryzacji proszkowej farby. Najpierw trafiają do stref wstępnego żelowania.
    Ogólny widok na lakiernię. Na pierwszym planie system transportu P&F. W tle tunel przygotowania powierzchni.
    Pompy zanurzeniowe tunelu przygotowania powierzchni.
    Przenośnik P&F z dużą dokładnością transportuje detale z zadaną prędkością.
    Najnowsze centrum podawania farby firmy Wagner jest „mózgiem” całej instalacji malowania proszkowego.
    Przed kabiną zainstalowano skaner sczytujący wymiary detali, dzięki czemu uruchamiają się jedynie te pistolety, które odpowiadają za lakierowanie danych części. Przynosi to oszczędności w zużyciu farby.
    Panel dotykowy firmy Schierholz sterujący pracą całego systemu transportu.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Podajnik 1 ponad rok temu Kiedy widzę taką konstrukcje, czuje się jak bym pracował na lakierni z lat 60-tych
      oceń komentarz zgłoś do moderacji

    WYDANIE 4(108)/2017

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne