• Reklama
  A1 - multichem 14.07-14.08 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 24.01.2022-24.01.2023 Julian

  Lakiernictwo Ciekłe

  Artykuły branżowe

  Wyroby Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  8 miesięcy temu  01.12.2021, ~ Administrator   

  Zentek Ltd., kanadyjska firma zajmująca się rozwojem i komercjalizacją, ogłosiła niedawno opracowanie nowej, opartej na węglu, wzmocnionej nanotechnologią powłoki przeciwoblodzeniowej.

  W niezależnym laboratorium przeprowadzono testy określające siłę wymaganą do usunięcia lodu z powierzchni. Powłoka podobno wykazuje siłę przylegania na poziomie około 20 kilopaskali. Firma Zentec podaje, że typowa siła przylegania lodu do gołego stopu aluminium wynosi około 500 kilopaskali, podczas gdy powierzchnia sklasyfikowana jako przeciwoblodzeniowa musi charakteryzować się wartością mniejszą niż 100 kilopaskali. Tymczasem nowa powłoka wykazuje 96% poprawę w stosunku do aluminium i 80% poprawę powyżej progu 100 kPa.

  – Nadal aktywnie rozwijamy nowe zastosowania nanotechnologii w obszarach o dużym wpływie na środowisko, co w tym przypadku ma potencjał, aby znacznie zwiększyć bezpieczeństwo pojazdów takich jak drony, samoloty, statki oceaniczne, turbiny wiatrowe i inne zastosowania, w których w zimnym klimacie istnieje możliwość odkładania się lodu na powierzchniach, powodując niebezpieczne przerwy w funkcjonowaniu – powiedział Greg Fenton, dyrektor generalny ZEN.

  Zentec już tej zimy planuje poddać tę powłokę, zawierającą grafen, testom lotniczym w rzeczywistych warunkach pogodowych powodujących powstawanie lodu, a także sprawdzić, czy powłoka ta jest skuteczną pasywną metodą odladzania śmigieł dronów, umożliwiającą bezpieczne loty przy każdej pogodzie.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...