• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 3(137)/2022

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  08.07.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Implementacja zaawansowanego robota lakierniczego w lakierni mokrej wraz z systemem dozowania lakierów 3K Wagner

  Jeden z zakładów produkcyjnych, który maluje prawie milion komponentów rocznie do urządzeń AGD, powierzył firmie WAGNER-SERVICE instalację robota lakierniczego Fanuc P-50iB, zastępując tradycyjne malowanie ręczne.

  Dynamicznie rozwijająca się branża AGD skłania zakłady produkcyjne do rozwoju technologicznego, wdrażania nowych maszyn oraz robotyzowania produkcji. Implementacja sześcioosiowego robota lakierniczego Fanuc P-50iB pozwoliła na zwiększenie wydajności lakierni przy jednoczesnym zapewnieniu należytej, powtarzalnej jakości powłoki lakierniczej. 
  Kolejnym udoskonaleniem procesu technologicznego w ramach tej realizacji była modyfikacja tzw. kuchni farb, czyli systemu zasilania w materiał natryskowy. Montaż 16 pomp pneumatycznych Wagner ZIP Perfect Flow wraz z reduktorami ciśnienia zapewnia podawanie materiałów w stabilnym ciśnieniu do urządzenia mieszająco-dozującego 3K Comfort WAGNER. Urządzenie to, wyposażone w masowe mierniki przepływu Coriolisa oraz system kalibracji, czuwa nad kontrolą odpowiednich proporcji mieszanki lakieru. Dodatkowo rozwiązanie to pozwala na szybkie i skuteczne płukanie instalacji przy zmianach koloru. Obniża to koszty produkcji związane z procesem lakierowania.

  Praca robota, systemu dozowania oraz całej lakierni jest zarządzana przez centralny system sterowania Wagner. Umożliwia to pełną kontrolę nad procesem technologicznym, komunikację zdalną poprzez połączenie internetowe oraz archiwizację danych o wydajności i zużyciu materiałów lakierniczych. System ten jest gotowy do wdrożenia Industry 4.0, co będzie kolejnym krokiem rozwoju lakierni. 
  Przed firmą WAGNER-SERVICE zostało postawione wymagające zagadnienie związane z opracowaniem rozwiązania, które pozwoli na możliwość pracy lakierni w jednym z dwóch trybów:

  • automatycznym – z wykorzystaniem robota Fanuc i pistoletu GA1900,
  • hybrydowym, który polega na współpracy operatora z aplikacją manualną Wagner GM1030 oraz robota Fanuc z aplikacją automatyczną. 


  Zdjęcia podglądowe

  W tym celu zostało odpowiednio skonfigurowane urządzenie mieszająco-dozujące 3K Comfort. Pozwala ono na obsługę aplikacji manualnej GM1030 wraz z automatyczną stacją płuczącą GunFlushBox oraz pistoletu automatycznego GA1900 Wagner zintegrowanego z kiścią robota Fanuc.
  Dodatkowym wyzwaniem postawionym przed WAGNER-SERVICE było przeprowadzenie wdrożenia i integracji systemu zrobotyzowanego na lakierni, która była w ciągłej eksploatacji, praktycznie bez dłuższej przerwy postojowej. Dzięki odpowiedniemu planowaniu harmonogramu prac i doświadczonym inżynierom i technikom WAGNER-SERVICE, proces implementacji automatycznego systemu lakierniczego przebiegł sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami. 
  Klient, myśląc o ciągłym rozwoju i podnoszeniu swojej konkurencyjności, aktualnie rozważa wdrożenie kolejnego robota lakierniczego Fanuc P50, zastępując aplikację manualną. Zostanie on zintegrowany kompleksowo z aktualnie funkcjonującym systemem lakierniczym WAGNER-SERVICE najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości. 

  WAGNER-SERVICE
  wagner-polska.com.pl

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...