• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2022 Bogumiła

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 1(111)/2018
  Zestaw automatycznego, elektrostatycznego pistoletu natryskowego ProXpc (pistolet plus sterownik).

  Zestaw automatycznego, elektrostatycznego pistoletu natryskowego ProXpc (pistolet plus sterownik).

  Strona 1 z 3

  Malowanie elektrostatyczne zapewniające efektywność transferu i wysoką jakość wykończenia

  Jakie są najważniejsze korzyści z elektrostatycznego natrysku farby? I dlaczego używać do tego przede wszystkim automatycznego elektrostatycznego pistoletu natryskowego Graco Pro Xpc™ Auto?

  W przypadku dążenia do maksymalizacji wydajności operacji natrysku kluczowy jest wybór odpowiedniego pistoletu. Pierwszym pytaniem, które przychodzi na myśl, może być: „Wybrać elektrostatyczny pistolet natryskowy czy standardowy,  nieelektrostatyczny pistolet powietrzny?”. Każdy z nich ma różne zalety i wady.
  Klasyczne powietrzne pistolety natryskowe zapewniają dobrą jakość wykończenia, ale pole ich działania obejmuje wyłącznie powierzchnię bezpośrednio przed pistoletem. Elektrostatyczne pistolety natryskowe zapewniają doskonałą jakość wykończenia, natryskując farbę ze wszystkich stron elementu i zapewniają oszczędność materiału.
  Nieelektrostatyczne pistolety natryskowe mają relatywnie niską efektywność transferu, co skutkuje występowaniem dużej mgły lakieru. Pistolety elektrostatyczne zapewniają do około 90% efektywności transferu i minimalizują ilości mgły lakierniczej, dając znaczne oszczędności materiału, obniżając koszty pracy oraz czyszczenia.
  Zdecydowaną zaletą klasycznych pistoletów natryskowych jest to, że wymagają mniejszych inwestycji finansowych. Jednakże, pod względem całkowitego kosztu posiadania, elektrostatyczny pistolet natryskowy jest znacznie lepszy, zapewniając szybki zwrot inwestycji – począwszy od niższych kosztów farby, mniejszej ilości LZO, ograniczenia konieczności czyszczenia i zwiększenia wydajności.

  Kilka słów na temat bezpieczeństwa

  Aby skorzystać z powyższych zalet natrysku elektrostatycznego, konieczne jest prowadzenie prac w sposób bezpieczny i wydajny. Nieprawidłowe wykonawstwo może powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa i zmniejszać efektywność transferu. Dlatego bardzo istotne jest, aby upewnić się, że cała instalacja malarska jest odpowiednio uziemiona i porażenie prądem elektrycznym będzie niemożliwe, a zagrożenia elektryczne i niska efektywność transferu zostaną ograniczone. W procesie malowania elektrostatycznego występują dwa kluczowe obszary wymagające uziemienia.
  Zwykle element jest zawieszany na hakach podłączonych do taśmy przenośnikowej, a następnie uziemiany przez połączenie ze ścianką. Kluczowe jest miejsce, gdzie hak łączy się z elementem i z przenośnikiem. Zwykle te strefy będą narażone na osiadanie mgły lakierniczej, powodując izolowanie elementu. Gdy element zostanie odizolowany, to efektem jest słabe pokrycie. Haki muszą być cały czas uziemione i utrzymywane w czystości.
  Kwestia zasilania farbą dotyczy każdego elementu w komorze malarskiej, który może przyjmować ładunki elektryczne. Przykładowo, można użyć metalowego pojemnika mającego bezpośredni kontakt z ziemią i podłączyć przewód uziemiający do prawidłowo uziemionego miejsca. Należy upewnić się, że pompa jest uziemiona, wykonując odpowiednie połączenie z uziemieniem za pośrednictwem przewodu uziomowego. 
  Istotne jest, aby przed rozpoczęciem natrysku sprawdzić megaomomierzem te obszary. Jeśli w każdym z nich wyświetlany jest odczyt równy jednemu lub mniej megaomów, to można kontynuować pracę. 

  GALERIA ZDJĘĆ

  Pistolet ProXpc dostosowany jest do montażu stacjonarnego na manipulatorze lub robocie.
  Aplikacja pistoletem ProXpc w fabryce Brzost w Leżajsku.
  Malowanie sprężyn gazowych w fabryce Piston, Turcja.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony