Szukaj

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 5(109)/2017

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  9 miesięcy temu  27.11.2017, ~ Administrator   

  Pompa hydrodynamiczna przystosowana do natrysku z osłoną powietrza: 1 - układ regulacji silnika powietrznego (ciśnienia farby); 2 – układ regulacji ciśnienia powietrza osłonowego; 3 – przewód z farbą; 4 – przewód z powietrzem.

  Pompa hydrodynamiczna przystosowana do natrysku z osłoną powietrza: 1 - układ regulacji silnika powietrznego (ciśnienia farby); 2 – układ regulacji ciśnienia powietrza osłonowego; 3 – przewód z farbą; 4 – przewód z powietrzem.

  Strona 1 z 2

  Malowanie natryskowe, cz. III

  W poprzednich częściach niniejszego cyklu opisaliśmy sprzęt do malowania konwencjonalnego (powietrznego) i do natrysku hydrodynamicznego (bezpowietrznego). Oba rozwiązania cechują pewne wady i niedogodności. 

  W przypadku natrysku powietrznego to przede wszystkim stosunkowo niska wydajność, duże straty materiału i trudności z aplikacją powłok o wysokich lepkościach, co uniemożliwia nakładanie w jednym przejściu większych grubości. Natrysk hydrodynamiczny pozbawiony jest tych wad, ale kosztem niższej estetyki uzyskiwanej powierzchni. Obie metody generują wysokie straty w przypadku malowania elementów ażurowych. Producenci sprzętu do malowania szukają innych rozwiązań pozwalających na ograniczenie wspomnianych niedogodności. Omówimy te najważniejsze. 

  Natrysk mieszany (hydrodynamiczno-powietrzny)

  Natrysk hydrodynamiczny, połączony z powietrznym, zyskał wiele nazw wygenerowanych z reguły przez poszczególnych producentów sprzętu do malowania: airasist, aircoat, airmix, natrysk w osłonie powietrza itp. Co prawda mogą się one różnić pewnymi szczegółami technicznymi, ale generalnie chodzi o to, żeby przy nieco mniejszym...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Fot. 1. Pompa hydrodynamiczna przystosowana do natrysku z osłoną powietrza: 1 - układ regulacji silnika powietrznego (ciśnienia farby); 2 – układ regulacji ciśnienia powietrza osłonowego; 3 – przewód z farbą; 4 – przewód z powietrzem.
  Rys. 1. Oddziaływania pomiędzy ładunkami.
  Rys. 2. Zachowanie się naładowanych cząsteczek farby podczas malowania elektrostatycznego.
  Rys. 3. Naładowane cząsteczki farby docierają do powierzchni wzdłuż linii sił pola elektrostatycznego pod kątem 90°, dlatego na krawędziach jest ich dużo, a w zagłębieniach mało.
  Rys. 4. Sprzęt do natrysku z pom ocniczym strumieniem powietrza przystosowany do malowania elektrostatycznego. Objaśnienie oznaczeń w tabeli.
  Rys. 5. Poprawny układ uziemień powinien zapewniać opór pomiędzy malowanym przedmiotem i uziemieniem poniżej 1 MΩ.
  Rys. 6. Złe uziemienie może doprowadzić do pomalowania malarza.
  Rys. 7. Jedno z rozwiązań układu do malowania elektrostatycznego farbami wodnymi.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony