Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02 - 31.03 Julian

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 4(114)/2018

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator   

  Rodzina M2K.

  Rodzina M2K.

  Strona 1 z 2

  Zestawy do natrysku materiałów wieloskładnikowych

  Oszczędności, redukcja strat, ekologia oraz większa efektywność pracy – to kluczowe słowa, na które dziś zwracają uwagę osoby odpowiedzialne za produkcję. Z pomocą mogą przyjść urządzenia firmy Graco do nakładania powłok, które pozwolą te założenia osiągnąć. 

  Graco posiada szeroki portfel produktów do aplikacji wykończeniowych. Oznacza to, że do każdej powierzchni, która wymaga pokrycia wykończeniowego, firma oferuje idealny produkt i to niezależnie czy nakładamy farbę, lakier, czy inną powłokę. Lakiernia jest jednym z najważniejszych działów w przedsiębiorstwie, gdzie rodzi się finalny produkt, ale również jest to miejsce, które zależnie od jego organizacji, może generować wysokie koszty i straty. Z jednej strony, konkurencja na rynku oraz odbiorcy poszukujący nowych produktów, z drugiej, coraz bardziej restrykcyjne normy ochrony środowiska wymuszają stosowanie nowych farb i powłok, zwykle wielokomponentowych. To z kolei powoduje niezbędne inwestycje w odpowiedni sprzęt do aplikacji wyżej wymienionych. Jakie zatem urządzenie wybrać? Jak dopasować je do swoich potrzeb na dzisiaj, ale również jak zapewnić sobie możliwość łatwej modernizacji w przypadku zmian profilu produkcji w przyszłości? Jak pogodzić kwalifikacje obecnej kadry pracowników z wyzwaniami, jakie stawia aplikacja bardziej skomplikowanych farb?
  Odpowiedzi na te i wiele innych pytań może przynieść współpraca z firmą Graco. Ostatnio oferta koncernu została wzbogacona o nowy zestaw do natrysku materiałów wieloskładnikowych o nazwie M2K. 
  Jest to bazowe urządzenie w ofercie firmy, jednak wyposażone we wszystko czego może potrzebować klient chcący przejść z ręcznego mieszania farb dwuskładnikowych do pracy zmechanizowanej. M2K przystosowany jest do aplikacji szerokiego spektrum materiałów bazujących na żywicach epoksydowych, uretanowych i poliestrach w technologiach: niskociśnieniowej (Airspray) z maksymalnym ciśnieniem roboczym 16 barów, hydrodynamicznej w osłonie powietrza bądź czysto hydrodynamicznej, gdzie maksymalne ciśnienia robocze w zależności od modelu dochodzą do 200 barów. 
  Przykładowe zastosowania to farby podkładowe i nawierzchniowe w przemyśle drzewnym i metalowym, iniekcje żywic wzmacniających konstrukcje, aplikacje wyselekcjonowanych klejów. Zasada działania urządzenia jest mechaniczna i opiera się na jednym silniku pneumatycznym, który napędza dwie współbieżne hydrauliczne pompy dolne o różnych objętościach roboczych. W zależności od zastosowanych pomp, dostępne są proporcje mieszania 1:1, 2:1, 3:1, 4:1, 5:1 i 6:1, a więc pokrywające większość zastosowań rynkowych. Wspomniana konstrukcja umożliwia prostą wymianę pomp dolnych, a nawet silnika i dzięki temu łatwą zmianę parametrów pompy. W ten sposób potencjalny klient może prosto i tanio dopasować urządzenie albo do nowej farby, albo do nowej aplikacji. Oprócz utrzymania stałej proporcji mieszania poprzez konfigurację pomp, operator dodatkowo monitoruje dokładność mieszania poprzez kontrolę ciśnienia płynów po stronie A i B dzięki wbudowanym manometrom. Tak jak wspomniano, urządzenie niweluje konieczność ręcznego przygotowania farby dwuskładnikowej, przez co zmniejsza straty – po prostu wykorzystujemy tylko tyle, ile jest potrzebne do wykonania zadania. Również czyszczenie urządzenia przynosi oszczędności w stosunku do klasycznych pomp 1K. Zamiast płukać całą pompę 1K po zakończonej pracy lub po wyczerpaniu czasu życia mieszanki, co może kosztować wiele litrów rozpuszczalnika, w M2K płuczemy tylko kolektor mieszający i wąż materiału wraz z pistoletem aplikacyjnym. W ten sposób oszczędzamy farbę i rozpuszczalnik, zmniejszamy emisję LZO oraz związane z tym koszty, a także oszczędzamy czas operatora. 
  Generalnie M2K przeznaczone jest dla klientów pracujących stale na jednym typie farby przy produkcji o niskim i średnim wolumenie. W przypadku większej liczby kolorów, nietypowych stosunków mieszania, wysokich wolumenów produkcji oraz wyższych wymaganiach odnośnie kontroli procesu, Graco poleca elektroniczne dozowniki materiałów wielokomponentowych. Bazowe urządzenie w tej grupie to ProMix™2KE, który pozwala na budowę systemów z efektywną i automatyczną zmianą do trzech kolorów bazujących na jednakowym utwardzaczu.
  Kolejnym stopniem jest dozownik zaawansowany ProMix™
  2KS/3KS umożliwiający budowę skomplikowanych ręcznych, zautomatyzowanych bądź zrobotyzowanych systemów do aplikacji farb 2K i 3K. 
  Poziom ekspercki prezentuje zaś ProMix™PD2K, który pozwala na dużą elastyczność zmian kolorów przy niezwykle efektywnym systemie płukania, redukującym straty rozpuszczalników i farb nawet o 70-80%.  

  GALERIA ZDJĘĆ

  Graco systematycznie opracowuje i wdraża technologie wykończeniowe m.in. dla przemysłu meblarskiego i drzewnego.
  ProMix™PD2K pozwala na dużą elastyczność zmian kolorów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony