• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 3(131)/2021

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  16.07.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Fot. 1. Ślady palców, a nawet całej dłoni są na ogół widoczne już po kilku godzinach.

    Fot. 1. Ślady palców, a nawet całej dłoni są na ogół widoczne już po kilku godzinach.

    Strona 3 z 4

    Rozcieńczalniki
    Dość częstą praktyką jest stosowanie uniwersalnych rozcieńczalników do wielu rodzajów farb. Pamiętajmy, że producenci tanich rozcieńczalników uzyskują je z odpadów produkcyjnych przez destylację. Na przykład w rozcieńczalniku o nazwie handlowej „ksylen” może być 30–40% węglowodorów, zarówno pierścieniowych, jak i łańcuchowych, znacznie różniących się własnościami od ksylenu. Producenci farb tak dobierają skład rozcieńczalników, żeby rozcieńczenie farby w zalecanych proporcjach nie zmieniało w istotny sposób jej własności chemicznych i użytkowych. Rozcieńczenie farby zmniejsza zawartość części stałych i odporność na zaciekanie, ale powłoka z farby rozcieńczonej i nierozcieńczonej ma te same własności użytkowe. Powłoki z farb rozcieńczanych uniwersalnymi rozcieńczalnikami mają często inną twardość, osłabioną przyczepność międzywarstwową i wiele innych wad, które czasami ujawniają się po dłuższym czasie (fot. 7).

    Do rozcieńczania farb używajmy tylko oryginalnych lub dopuszczonych przez producenta farb rozcieńczalników.

    Temperatura farby 
    W wielu zakładach farby przechowywane są w nieogrzewanych i słabo izolowanych termicznie magazynach, w których w zimie jest chłodno, a w lecie gorąco. Zbyt zimna farba staje się gęsta i żeby nią malować trzeba dodać więcej rozcieńczalnika, farba nadmiernie rozcieńczona ma tendencje do zaciekania i często nie można jej nałożyć na specyfikowaną grubość. Szczególnie wrażliwe na niskie temperatury i wysoką wilgotność są farby epoksydowe, które mają tendencję do wypacania amin, co może wyglądać jak zacieki korozyjne. Jeżeli epoksydy są utwardzane w niskich temperaturach, mogą zżółknąć. Wysoka temperatura też nie jest wskazana, bo farba może mieć zbyt niską lepkość, niektóre farby, np. alkidy, nadmiernie rozgrzane wysychają powierzchniowo, blokując dopływ tlenu do niewyschniętej farby, która może bardzo długo być miękka.

    Pamiętajmy, żeby stosować farby, których temperatura wynosi od 15 do 25°C (fot. 8), chyba że producent zaleca lub dopuszcza inne parametry. 

    Sprzęt
    Niestety, z dbaniem o sprzęt bywa bardzo różnie (fot. 9), zarówno w dużych, jak i małych malarniach. Wynika to zapewne z wykorzystywania maksimum czasu na malowanie. Sprzęt malarski (pompy, pistolety, dysze i filtry) to podstawowe narzędzie pracy i od jego sprawności w dużej mierze zależy jakość malowania.

    Postarajmy się zorganizować tak pracę, żeby chociaż jedną godzinę w tygodniu poświęcić na przegląd, czyszczenie i konserwację sprzętu. Możemy w ten sposób oszczędzić sporo czasu na niespodziewane naprawy.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Mycie odlewu w celu usunięcia zatłuszczeń.
    Fot. 3. Na utwardzonej krawędzi nie widać śladów obróbki strumieniowo-ściernej.
    Fot. 4a. Zdjęcie wykonane po odmuchiwaniu. To, że drobinki pyłu wydają się ogromne, to przekłamanie optyczne. 0 minut
    Fot. 4b. Zdjęcie wykonane po odmuchiwaniu. To, że drobinki pyłu wydają się ogromne, to przekłamanie optyczne. 3 minuty
    Fot. 4c. Zdjęcie wykonane po odmuchiwaniu. To, że drobinki pyłu wydają się ogromne, to przekłamanie optyczne. 5 minuty
    Fot. 5. Mimo że w malarni jest dość ciepło (+17,4°C) i sucho (57%), to element jest na tyle zimny, że wilgoć się na nim wyrosi.
    Fot. 6. Tego typu nagrzewnice nie powinny być używane w pobliżu malarni i suszarni.
    Fot. 7. Ta wada ujawniła się po paru miesiącach, kiedy ścianka nagrzała się mocniej w upalny dzień. Przyczyną był nieoryginalny rozcieńczalnik.
    Fot. 8. Farbą o takiej temperaturze łatwo malować się nie będzie.
    Fot. 9. Tak „obrośnięty farbą” ssak pompy wskazuje, że w tej firmie nie dba się o sprzęt.
    Fot. 10. Pole odkładcze.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(131)/2021

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne