Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02 - 31.03 Julian

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 5(115)/2018

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  19.10.2018, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Dozowniki Graco ProMix Easy, ProMix 2KS, pistolety lakiernicze G40 i AirPro w fabryce Bonfiglioli wE Forli we Włoszech, która produkuje skrzynie biegów, sprawdzają się doskonale

  Jednym z zadań wykonywanych przez Pieffeci Spa, przedsiębiorstwo inżynieryjne z siedzibą w Turynie we Włoszech, jest optymalizacja wszystkich etapów procesu malowania i zabezpieczania. Aby osiągnąć ten cel, Pieffeci ściśle współpracuje z działami lakierniczymi swoich klientów. Jednym z takich klientów jest firma Bonfiglioli Spa. Fabryka we Forli, która produkuje skrzynie biegów do maszyn samobieżnych (obrotowe gąsienice i wieże koparek), urządzenia elektromobilne i turbiny wiatrowe.

  Do klientów Bonfiglioli należą wiodący światowi gracze w sektorze elektrowni wiatrowych i maszyn do robót ziemnych. W przypadku takich klientów specyfikacja powłok jest bardzo rygorystyczna, dlatego firma Pieffeci wraz z Bonfiglioli przeprowadza wszystkie testy laboratoryjne niezbędne do spełnienia takich wymagań. Ostatnio wzrasta zapotrzebowanie na wysoką jakość i wydajność, co jest jednocześnie wyzwaniem dla Pieffeci, ale także bodźcem do poprawy swojej pracy dla Bonfiglioli. Niemniej, ustawiając bardzo restrykcyjny limit tolerancji dla niezgodności i zachowując ścisłą kontrolę parametrów powłoki, wyniki malowania osiągnęły wymagany poziom. Ważne jest również użycie odpowiedniego sprzętu do dozowania, mieszania i rozpylania – z tego powodu Pieffeci zwróciło się do Graco.

  Monitorowanie procesu lakierniczego krok po kroku

  Powlekanie skrzyń biegów jest złożone ze względu na ciężar i kształt części, a także trudność równomiernego zabezpieczania powierzchni, które są narażone na ekstremalne zużycie i korozję. Po dotarciu części do działu powlekania, każdej z nich jest nadawany kod kreskowy, dzięki czemu można monitorować każdy krok procesu dla danej części. Aby zmniejszyć liczbę operacji zmiany koloru, komponenty są pogrupowane zgodnie z zastosowanym odcieniem.

  Zrobotyzowane kabiny lakiernicze

  System powłok obejmuje cztery kabiny lakiernicze oddzielone tunelem typu „flash-off”. Grubości wymagane dla powłok elementów skrzyni biegów mieszczą się w zakresie od 40 do 400 mikronów w jednej do czterech warstw; jednakże tylko jeden z systemów wymaga zastosowania pojedynczej powłoki, która jest wykonana z 40-mikronowego podkładu warsztatowego, pod warunkiem, że klient ma ukończyć powlekanie tej części.
  Zwykle pierwsze dwie kabiny nakładają powłokę bazową, a dwie ostatnie – powłokę nawierzchniową. Jednak w przypadku jakichkolwiek szczytów produkcyjnych, trzecie stanowisko może stosować zarówno powłokę bazową, jak i powłokę nawierzchniową. Roboty do powlekania instaluje się w pierwszych trzech kabinach, podczas gdy w czwartej operator nanosi farbę ręcznie – dzieje się tak w przypadku małych partii czy prototypów lub korekty, jeśli wynik kontroli wizualnej elementu nie był pozytywny.

  System dozujący Graco

  Lakiernia Bonfiglioli jest wyposażona w systemy dozujące marki Graco. Stosowany w pierwszej kabinie system ProMix Auto, który był używany z powodzeniem przez ponad dziesięć lat,  niedawno został zastąpiony przez ProMix 2KS. Ten nowszy, mocniejszy system zapewnił większą niezawodność zarówno pod względem jakości, jak i wydajności. Wraz z personelem Pieffeci i kierownictwem Bonfiglioli AS przeprowadzono szczegółową ocenę warsztatu lakierniczego, aby znaleźć sposoby na zwiększenie wydajności i produktywności. Po tej analizie zdecydowano się umieścić mikser wewnątrz kabin, w przeciwieństwie do poprzedniego układu, co pozwoliło na zmniejszenie długości rur oraz ilości cyrkulowanego produktu, a także poprawiło zagospodarowanie przestrzeni.
  Dozowanie podkładu jest zarządzane przez dwa systemy ProMix Easy (poprzednia generacja 2K). Jeden system jest przeznaczony dla standardowego jasnoszarego lakieru bazowego, a drugi dla żółto-czarnych podkładów wymaganych przez pewne specyfikacje, zapewniające ochronę powierzchni, gdzie kolor pozostaje bez zmian, nawet jeśli warstwa wierzchnia jest porysowana. Systemy dozowania ProMix Easy zostały zainstalowane z myślą o ręcznym procesie obsługi, jednak dodano sterownik PLC zdolny do zarządzania dwoma urządzeniami ProMix Easy – w ten sposób obie maszyny zostały przekształcone w półautomatyczne systemy zdolne do interakcji (w ograniczonym zakresie) z robotami do powlekania.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Malowanie elementów przekładni za pomocą pistoletów automatycznych Graco AA Auto (G40).
  Dozowniki farb dwukomponentowych Graco ProMix Easy wraz z szafą sterownika PLC.
  Elementy systemu dozowania farb dwukomponentowych Graco ProMix 2KS – mikser i zawory zmiany kolorów.
  Kuchnia farb wyposażona w pompy tłokowe Graco Merkur i Graco President.
  Gotowe pomalowane elementy przekładni.
  System dozowania oleju ochronnego z pompami Graco Husky.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony