• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 2(106)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  20.04.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Niewłaściwie dobrane farby pod wpływem temperatury zmieniają kolor lub ulegają zwęgleniu.

    Niewłaściwie dobrane farby pod wpływem temperatury zmieniają kolor lub ulegają zwęgleniu.

    Strona 4 z 4

     Faza 1 – wieczór

    Schładzanie powierzchni, obniżenie temperatury poniżej punktu rosy i początek kondensacji wilgoci na powierzchniach nieizolowanych. Powierzchnie pomalowane farbą pochłaniającą wilgoć nie osiągają jeszcze temperatury punktu rosy.

     Faza 2 – noc

    Podczas zimnych nocy kondensacja wilgoci na nieizolowanych termicznie blachach jest na tyle intensywna, że wilgoć zbiera się w postaci kropel i zaczyna skapywać. Powierzchnia pomalowana odpowiednią farbą pochłania wilgoć.

     Faza 3 – rano

    Temperatura powierzchni staje się wyższa od temperatury punktu rosy. Blachy nieizolowane powoli się osuszają, a z powłoki farby pochłaniającej wilgoć następuje intensywne parowanie i w krótkim czasie jest ona gotowa jest do kolejnego cyklu wilgotnego.
    Powierzchnie wytworzone przez te farby są niezwykle rozwinięte dzięki wykorzystaniu odpowiedniego wypełnienia o strukturze mikroporowatej. Obszar powłoki o grubości 1 mm

    zwiększa się do ok. 20 000 razy w stosunku do powierzchni podłoża i jest w stanie zatrzymać nawet 0,65 litra wody na 1 m2.

    Farby tłumiące hałas

    Hałas jest poważnym problemem w pomieszczeniach produkcyjnych, pojazdach, duktach wentylacyjnych. Metod walki z hałasem jest bardzo wiele i niestety żadna z nich nie jest doskonała. Dość często blaszane konstrukcje nie tłumią hałasu, a wręcz go potęgują. Jest to poważny problem, np. w pojazdach szynowych, czy pokrytych blachą halach produkcyjnych. Jedną z metod ograniczania hałasu jest pokrywanie blach i elementów konstrukcyjnych farbami mającymi, dzięki odpowiednim żywicom i wypełniaczom, zdolności do tłumienia drgań. Wypełnienie podobne jak w farbach pochłaniających wilgoć powiązane żywicami o odpowiedniej elastyczności ma zdolność tłumienia drgań oraz zatrzymywania pewnej ilości wilgoci.

    W ostatnich trzech artykułach omówiliśmy kilka najważniejszych dodatkowych funkcji farb, poza podstawowymi, czyli ochroną powierzchni i jej dekoracją. Na pewno nie są to wszystkie zastosowania i jestem przekonany, że w przyszłości znajdzie się ich znacznie więcej.     

    Michał Jaczewski
    michal.jaczewski@tikkurila.com

    GALERIA ZDJĘĆ

    Elementy instalacji procesowej – część pomalowana farbami odpornymi na wysokie temperatury.
    Zjawisko termochromizmu, efekt przyłożenia dłoni do pomalowanej powierzchni.
    Farba generująca prąd wytworzona na uniwersytecie Notre Dame (USA).
    Działanie farb obniżających temperaturę (energooszczędnych).
    Malowanie kamuflażowe (fot. USAF / Master Sgt. Kevin J. Gruenwald).
    Mikroporowata struktura powierzchni farb pochłaniających wilgoć.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik