• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.10 - 31.12 Julian

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 2(106)/2017

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  20.04.2017, ~ Administrator   

  Niewłaściwie dobrane farby pod wpływem temperatury zmieniają kolor lub ulegają zwęgleniu.

  Niewłaściwie dobrane farby pod wpływem temperatury zmieniają kolor lub ulegają zwęgleniu.

  Strona 3 z 4

  Farby generujące prąd

  Dzisiaj nikogo już nie dziwią kolektory słoneczne na dachach budynków, czy ustawione przy drogach z dala od źródeł energii, służące do zasilania, np. świateł ostrzegawczych. Od kilku lat pojawiają się informacje o farbach wytwarzających prąd. Prace nad takimi farbami są prowadzone w co najmniej w dwóch ośrodkach: w USA na uniwersytecie Notre Dame w stanie Indiana i w Brazylii na uniwersytecie Extremo Sul Catarinense (UNESC) w Santa Catarina. Pierwsze próby są obiecujące, ale na razie sprawność farby wytwarzającej prąd jest bardzo niska, niewiele ponad 1%, współczesne ogniwa fotowoltaiczne mają sprawność przekraczającą 15%.

  Farby obniżające temperaturę

  Pojawiły się na rynku farby przeznaczone głównie do malowania dachów i elewacji, które są w stanie odbić do 80% energii słonecznej, nie dopuszczając w ten sposób do nadmiernego nagrzewania budynku i tym samym ograniczając koszty klimatyzacji. W budynkach pomalowanych takimi farbami temperatura w pomieszczeniach może być nawet o 15°C niższa niż w budynkach niezabezpieczonych. Działanie takich farb oparte jest na zawartych w nich pigmentach odbijających światło słoneczne i polimerach stabilnych mimo podwyższonej temperatury i promieniowania UV. Dodanie nanosilanów daje dodatkowy efekt samooczyszczenia, co w efekcie pozwala na utrzymanie efektu obniżania temperatury przez wiele lat.

  Farby maskujące i odbijające podczerwień

  Kamuflaż jest znany od czasów prehistorycznych. Malowanie utrudniające zauważenie i wycelowanie do okrętów i samolotów rozwinęło się szczególnie podczas obu wojen światowych. Przy dzisiejszej technice wykrycie poruszającego się pojazdu nie stanowi większego problemu. Obiekty nieruchome wykrywa się między innymi za pomocą obserwacji w podczerwieni. Od kilkudziesięciu lat armie stosują farby do kamuflażu, które oprócz mylących barw nie odbijają światła w podczerwieni. Są to farby w głębokich matach z dodatkiem pigmentów pochłaniających fale z zakresu podczerwieni (powyżej 700 nanometrów).

  Farby pochłaniające wilgoć

  Kondensacja wilgoci w zamkniętych lub półzamkniętych pomieszczeniach to poważny problem szczególnie w obszarze linii produkcyjnych, czy miejsc przebywania ludzi. Kapiąca z rur i dachów woda na ogół nie jest wynikiem nieszczelności, lecz kondensacji wilgoci na zimnych powierzchniach. Zapobiega się temu zjawisku poprzez zmniejszanie wilgotności za pomocą osuszaczy lub poprzez klimatyzowanie atmosfery mające na celu utrzymywanie odpowiednich warunków termiczno-wilgotnościowych. Są to metody pochłaniające znaczne ilości energii, a niezbędne do tego celu urządzenia są drogie. Farby pochłaniające wilgoć to rozwiązanie tanie i dobrze działające w pomieszczeniach, w których naprzemiennie występuje faza wilgotna i sucha. Na rysunkach2 możemy prześledzić te fazy na powierzchniach zabezpieczonych i niezabezpieczonych takimi farbami.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Elementy instalacji procesowej – część pomalowana farbami odpornymi na wysokie temperatury.
  Zjawisko termochromizmu, efekt przyłożenia dłoni do pomalowanej powierzchni.
  Farba generująca prąd wytworzona na uniwersytecie Notre Dame (USA).
  Działanie farb obniżających temperaturę (energooszczędnych).
  Malowanie kamuflażowe (fot. USAF / Master Sgt. Kevin J. Gruenwald).
  Mikroporowata struktura powierzchni farb pochłaniających wilgoć.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   SMUTNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...