• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 2(106)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  20.04.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Niewłaściwie dobrane farby pod wpływem temperatury zmieniają kolor lub ulegają zwęgleniu.

    Niewłaściwie dobrane farby pod wpływem temperatury zmieniają kolor lub ulegają zwęgleniu.

    Strona 2 z 4

    To farby zawierające pigmenty zmieniające swą barwę pod wpływem określonej temperatury. Efekt występuje natychmiast, podczas ich ogrzewania lub chłodzenia. Barwa powraca do poprzedniej po przywróceniu pierwotnej temperatury. W latach 70. XX wieku odkryto efekt określany jako zjawisko termochromizmu polegające na tym, że niektóre cząsteczki lub kryształy, w zależności od temperatury, mogą przyjmować odmienne formy przestrzenne, różniące się właściwościami przewodzenia lub odbijania światła, w wysokich temperaturach stają się przezroczyste lub zmieniają kolor. Farby te znalazły szerokie zastosowanie jako sygnalizatory awarii (wycieków) w instalacjach chemicznych, termometry, np. wskaźnik odpowiedniego schłodzenia napoju, umieszczane bezpośrednio na opakowaniach, a nawet wskaźniki naładowania baterii i akumulatorów. 

    Farby prądoprzewodzące 

    Większość farb ma własności izolacyjne, ale dzięki doborowi odpowiednich żywic i pigmentów udało się stworzyć farby prądoprzewodzące, a nawet przewody o odpowiednim oporze wydzielające dodatkowo ciepło. Zjawisko to było powszechnie wykorzystywane do produkcji szyb samochodowych z podgrzewaniem, szczególnie w latach 1970-2000. Dzisiaj do tego celu częściej wykorzystuje się technologię zatapiania bardzo cienkich przewodów w szkle. Obecnie farby przewodzące stosowane są do wykonywania posadzek uziemiających.

    Farby odprowadzające ładunki statyczne

    Elektryczność statyczna może stanowić poważne zagrożenie przy transporcie i przechowywaniu materiałów łatwopalnych i wybuchowych. W Polsce wymagania dotyczące ochrony przed elektrycznością statyczną należą do najbardziej rygorystycznych na świecie.

    Farba o przewodności umożliwiającej odprowadzenie ładunków statycznych może mieć następujące parametry:
    farba przewodząca – rezystywność skrośna ρV ≤ 104 Ωm lub/i rezystywność powierzchniowa ρS ≤ 107 Ω (na powierzchni nie ma praktycznie możliwości gromadzenia i zachowania ładunku elektrostatycznego);
    farba częściowo przewodząca - rezystywność skrośna 104 Ωm < ρV ≤ 108 Ωm lub/i rezystywność powierzchniowa 107 Ω < ρS ≤ 1010 Ω (ładunek elektrostatyczny na powierzchni może pozostawać tylko przez czas do 1 ms, co uniemożliwia zgromadzenie ładunku o wartości wystarczającej do wywołania wyładowania elektrostatycznego. 

    Farby nieprzewodzące mają parametry elektryczne inne od zakresu podanego powyżej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Elementy instalacji procesowej – część pomalowana farbami odpornymi na wysokie temperatury.
    Zjawisko termochromizmu, efekt przyłożenia dłoni do pomalowanej powierzchni.
    Farba generująca prąd wytworzona na uniwersytecie Notre Dame (USA).
    Działanie farb obniżających temperaturę (energooszczędnych).
    Malowanie kamuflażowe (fot. USAF / Master Sgt. Kevin J. Gruenwald).
    Mikroporowata struktura powierzchni farb pochłaniających wilgoć.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik