Szukaj

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 4(120)/2019

  Artykuły branżowe

  Wyroby Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  16.08.2019, ~ Administrator   

  Rynek pojazdów użytkowych to bardzo wyspecjalizowana część produkcji pojazdów.

  Rynek pojazdów użytkowych to bardzo wyspecjalizowana część produkcji pojazdów.

  Produkty systemowe dla rynku pojazdów użytkowych (CV) 

  Konsekwentnie od kilku lat firma AkzoNobel rozwija nową systemową linię produktów kierowanych na rynek pojazdów użytkowych (ang. CV – Commercial Vehicles).

  Nowa linia określana jest mianem linii multifunkcyjnej produktów działających w obrębie linii Sikkens Autocoat BT, która spełnia wszelkie oczekiwania rynku producentów, a także rynku napraw powypadkowych pojazdów użytkowych oraz w szeroko rozumianym przemyśle.
  Wskazując na multifunkcyjność i pełną systemowość nowej linii produktów, muszę sięgnąć do historii, by przybliżyć drogę, którą pokonaliśmy, aby mówić o pełnej multifunkcyjności linii Sikkens Autocoat BT.
  Rynek pojazdów użytkowych (CV) to bardzo wyspecjalizowana część produkcji pojazdów. Przy produkcji, a także naprawach powypadkowych, wciąż spotykamy się z pojęciem multi. Pojazd użytkowy, jak choćby autobus, ciężarówka, naczepa, zabudowa, cysterna i można by tu wymienić jeszcze wiele odmian i możliwości, to bardzo duża ilość podłoży przygotowanych na wiele sposobów, mnogość różnych materiałów użytych do produkcji w różnych systemach, by na końcu mówić o gotowym wyrobie. Podsumowując, pojęcie multi jest przy produkcji pojazdów użytkowych czymś oczywistym. Wszyscy producenci materiałów lakierniczych starają się sprostać wymogom tego rynku, tworząc dedykowane linie produktów dla pojazdów użytkowych i przemysłu. 
  Firma AkzoNobel od wielu lat wytwarza i stale rozwija linie produktów Autocoat BT. Wymagania, o jakich wspomniałem powyżej, wymuszały od początku tworzenia produktów, aby funkcjonowały one w szerokim systemie i umożliwiały spełnienie wysokich wymagań dotyczących nie tylko parametrów odpornościowych dla powłok dedykowanych na rynek CV, ale także musiały spełnić wysokie wymagania dotyczące różnych systemów aplikacji (niskie, wysokie ciśnienie, automaty itp.). Jednak nade wszystko produkty te muszą umożliwiać pokrycie powłoką lakierniczą wielu różnych podłoży przygotowanych na wiele sposobów: obróbka strumieniowo-ścierna, przygotowanie chemiczne itp.
  Tymczasem rosnące wymagania rynku prowadziły do powstawania nowych produktów dedykowanych do bardzo specjalistycznych prac. Producenci materiałów lakierniczych tworzyli wiele różnych produktów, które spełniały wymagania klientów, jednak powodowały zwiększanie ich asortymentu, jednocześnie komplikując systemy, a co za tym idzie, ich użycie na linii produkcyjnej lub naprawy powypadkowej. Rozwiązaniem jest właśnie system produktów multifunkcyjnych, czyli takich, które działając w obrębie jednego systemu, można wykorzystać przy aplikacji na możliwie wielu podłożach i z wykorzystaniem wielu systemów aplikacji.
  Nowa linia Autocoat BT, która na rynku pojawiła się w 2016 r., spełnia oczekiwania klientów i jest stale uzupełniana o nowe produkty. Aby przybliżyć rozwiązania linii systemowej Sikkens Autocoat BT, zwrócę uwagę na dwa niskoemisyjne podkłady: Sikkens Autocoat BT LV 251 UHS Primer oraz Sikkens Autocoat 
  BT LV 254 AS. 
  Multifunkcyjność w tym wypadku to możliwość zastosowania tych podkładów na szeroką gamę podłoży. W przypadku pierwszego z podkładów Autocoat BT LV 251 UHS mówimy o produkcie Multi Substrate, a więc przeznaczonym na wiele rodzajów podłoży, poza tworzywami. W przypadku drugiego z podkładów Autocoat BT LV 254 AS mówimy o produkcie na szeroką gamę podłoży, w tym tworzywa (AS – All Substrate). Takie rozwiązanie na linii produkcyjnej umożliwia użycie jednego podkładu dla całej produkcji.
  Wyjątkową cechą nowej technologii jest także możliwość skomponowania całego systemu lakierniczego, a więc podkładu i lakieru nawierzchniowego w oparciu o jeden i ten sam zestaw dodatków. Możemy użyć do podkładu i do lakieru nawierzchniowego tego samego utwardzacza i rozcieńczalnika. Zatem jest to produkt systemowy i multifunkcyjny. Zmniejszając jednocześnie ilość produktów funkcjonujących w obrębie linii produkcyjnej, tym samym zmniejszamy koszty i eliminujemy błędy powstałe na skutek niewłaściwego użycia produktu.
  W kolejnych artykułach będę starał się przybliżyć Państwu poszczególne produkty linii Autocoat BT z uwzględnieniem wyników badań oraz testów produkcyjnych.             

  Dariusz Kowalczuk
  AkzoNobel

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  AkzoNobel od lat rozwija systemową linię Sikkens Autocoat BT, produktów kierowanych na rynek pojazdów użytkowych.
  Autocoat BT LV 251 UHS – produkt przeznaczony na wiele rodzajów podłoży, poza tworzywami.
  Autocoat BT LV 254 AS – produkt na szeroką gamę podłoży, w tym tworzywa.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony