• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Lakiernictwo Ciekłe

  Artykuły branżowe

  Wyroby Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  miesiąc temu  22.03.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 1 minuta

  WB Coatings, marka dostawcy systemów powłokowych Mipa Group, została wybrana do pokrycia stalowej konstrukcji ekstremalnie wielkiego teleskopu (ELT) w Europejskim Obserwatorium Południowym w Chile.

  Oczekuje się, że gigantyczny teleskop rozpocznie działalność za około pięć lat i będzie największym na świecie teleskopem światła widzialnego i podczerwonego.

  „Największym wyzwaniem przy wyborze odpowiedniej farby było stworzenie możliwie najgłębszej czarnej, matowej powierzchni, aby zminimalizować rozpraszanie światła i zapobiec zakłóceniom podczas pracy" − pisze Mipa. – „Dzięki solidnemu podkładowi epoksydowemu, nawierzchniowej powłoce poliuretanowej i dopasowanemu lakierowi bezbarwnemu firmy WB Coatings, możliwe było spełnienie szerokich wymagań”.

  Budowa została przeprowadzona przez międzynarodowe konsorcjum, a produkty WB zostały dostarczone do dwóch zaangażowanych firm w Hiszpanii i we Włoszech. Poszczególne elementy stalowe zostały tam pomalowane przed dostarczeniem ich do Chile w celu montażu.

  ELT składa się z konstrukcji optycznej z pięcioma lustrami, w tym ogromnego 39-metrowego lustra głównego składającego się z 798 sześciokątnych segmentów. Kolejne lustro będzie adaptacyjnie dostosowywać i korygować zniekształcenia spowodowane turbulencjami powietrza, zmieniając swój kształt około tysiąca razy na sekundę.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne