Szukaj

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 6(110)/2017

  Aktualności i przegląd rynku

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  9 miesięcy temu  02.01.2018, ~ Administrator   

  Widok zakładu wewnątrz.

  Widok zakładu wewnątrz.

  Strona 1 z 2

  Historia i rozwój włoskiej firmy produkującej roboty lakiernicze

  Lesta – producent robotów dla sektora lakiernictwa przemysłowego, to przykład młodej, prężnie rozwijającej się firmy, która wyszła już poza granice Włoch i od kilku lat z powodzeniem zdobywa także rynek w Polsce.

  Dowodem na sukces, jaki odnosi Lesta, są liczne instalacje robotów w wielu zakładach, zwłaszcza w branży produkcji mebli. Automatyzacja i robotyzacja linii lakierniczych przynosi wiele konkretnych korzyści, o których już wiele razy można było przeczytać na łamach „Lakiernictwa Przemysłowego”.  
  Powróćmy do początków działalności zespołu Lesty, który dzięki entuzjazmowi i pasji dla swojej pracy stworzył jedną z najbardziej prężnych firm w branży lakiernictwa przemysłowego we Włoszech. W 2010 r.
  Emanuele Mazza i Marco Bresciani, którzy współpracowali już ze sobą od 2001 roku w firmie zajmującej się produkcją robotów, wraz z trzecim partnerem Federikiem Comini postanowili otworzyć swoją firmę, bazując na doświadczeniach w tym sektorze i własnych, ciągle utrzymywanych relacjach. Tak więc w 2010 r. w garażu, jako pierwszym miejscu pracy, narodziła się Lesta.
  Nowa rzeczywistość wiązała się głównie z dostawą części zamiennych i remontami robotów, ale przede wszystkich pracą nad nową generacją tych urządzeń i systemami sterowania. Firma rozwijała się w szybkim tempie, więc Lesta potrzebowała większej przestrzeni. Jeszcze w maju tego samego roku przeniosła się do nowego zakładu w Dairago, co było ważnym krokiem w kierunku jej obecnego sukcesu. Siedziba centrali mieści się w tym miejscu do dzisiaj i jest stale rozbudowywana.
  Również dzięki istotnym zleceniom, na przykład współpraca z włoską grupą Fassi, w ciągu roku Lesta potroiła swój obrót. Firma rozwijała się tak prężnie, że Emanuele i Marco zdecydowali się na produkcję robotów pod własną marką, czyli Lesta. W związku z tym działalność wymagała zatrudnienia dodatkowych pracowników. Zespół powiększył się zarówno w dziale produkcji, jak i w biurach. Ważnym punktem było rozpoczęcie pracy w Europie Środkowo-Wschodniej i oczywiście w Polsce.
  Pomiędzy 2012 a 2014 r. firma wprowadziła na rynek kilka typów robotów i swój flagowy model MV obecnie stosowany z powodzeniem w lakierniach proszkowych, w branży meblowej i innych. Nawiązano współpracę z dziesiątkami nowych klientów, a Lesta znalazła się w potrzebie rozwinięcia sieci biznesowej za granicą: w Ameryce Południowej, Hiszpanii, Turcji, we Francji i w krajach bałtyckich.
  Rok 2015 przyniósł kolejne sukcesy dla firmy: Lesta rozszerzyła swoją działalność na Chiny i Skandynawię, a w międzyczasie wprowadziła na rynek uprzemysłowione pakiety oprogramowania do projektowania 3D. Nawiązano także ścisłą techniczną współpracę z firmą Kuka, tak więc Lesta stała się jej oficjalnym partnerem w realizacji standardowych instalacji lakierniczych, jak też tych wymagających integracji z narzędziami wspomagającymi proces malowania.
  Aby stawić czoło rosnącemu zapotrzebowaniu i przeprowadzać badania dla nowych klientów, w bliskiej przyszłości firma powiększy się o nowy zakład z laboratorium do testów wyposażonym w kabinę do lakierowania na sucho i system transportu Power&Free. Nowy zakład będzie również mieścił rozbudowany dział badawczo-rozwojowy.
  Obecnie Lesta, której nazwa kojarzy się z szybkością dostarczania rozwiązań i ich realizacji, i której logo oznacza „szybki” w alfabecie Morse'a, produkuje rocznie 50 robotów i zapewnia ich pełną obsługę.
  Oprócz standardowej działalności związanej z obsługą, konserwacją i dostawą części zamiennych, firma zajmuje się również modernizacją, udoskonaleniem, integracją oprogramowania i symulacją offline; Lesta specjalizuje się głównie w produkcji samouczących się robotów, które odzwierciedlają wymogi Przemysłu 4.0. 
  Innowację stanowi całkowicie autonomiczna generacja programów lakierniczych i obsługa elementów pomocniczych przez robota, który skanuje produkowany przedmiot w strefie nakładania lakieru za pomocą kurtyny świetlnej, skanera lub kamery.
  Doświadczenie, zarówno projektowe, jak i produkcyjne, szeroki wachlarz innowacyjnych produktów i konkurencyjne ceny umożliwiają firmie być w czołówce dostawców robotów dla przemysłu zautomatyzowanego lakiernictwa w sektorach drzewnym, metali i tworzyw sztucznych.    

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Przykład łatwego w użyciu oprogramowania do projektowania w środowisku 3D (LeCRob PointStudio).
  Widok zakładu z zewnątrz.
  Automatyzacja i robotyzacja linii lakierniczych przynosi wiele konkretnych korzyści.
  Lesta, czyli szybko
  Lesta, czyli szybko
  Lesta, czyli szybko
  Lesta, czyli szybko
  Lesta, czyli szybko
  Lesta, czyli szybko
  Przykład zrobotyzowania linii lakierniczej w zakładzie branży meblarskiej.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 6(110)/2017

  do góry strony