• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 3(131)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  25.06.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Kubek typu Zahn.

    Kubek typu Zahn.

    Strona 2 z 2

    METODYKA POMIARU

    Po wybraniu odpowiedniego kubka należy doprowadzić badaną próbkę cieczy oraz kubek do stałej temperatury (zazwyczaj 20°C) i sprawdzić, czy ulotniły się wszystkie pęcherzyki powietrza powstałe podczas przygotowań. Następnie, w zależności od modelu kubka, właściwy pomiar może przebiegać na dwa sposoby. Kubki laboratoryjne umieszczamy w statywie i poziomujemy. Następnie należy zatkać palcem wylot dyszy i napełnić próbką, wlewając ją powoli, tak aby zapobiec tworzeniu się pęcherzyków. Ciecz powinna równomiernie wypłynąć przez krawędź do rynienki przelewowej, a powstały menisk usuwamy zgarniakiem o prostej krawędzi. Pomiar wykonujemy poprzez równoczesne usunięcie palca z dyszy i uruchomienie sekundomierza.
    Kubki zanurzeniowe dedykowane są wykonywaniu szybkich pomiarów w warunkach przemysłowych. Wyposażone są w dodatkowy uchwyt, za który trzymamy zanurzając kubek w badanej cieczy. Czas wypływu mierzony jest natychmiast po wynurzeniu kubka z kadzi produkcyjnej.

    Czasem wypływu nazywamy czas liczony od momentu, w którym badany materiał zaczyna wypływać z dyszy wypełnionego kubka, do chwili, w której następuje pierwsze przerwanie strumienia w pobliżu dyszy. Czas ten jest wprost proporcjonalny do lepkości płynu. Większość producentów kubków oddaje do dyspozycji użytkowników specjalnie przygotowane tabele ułatwiające oznaczanie lepkości próbki na podstawie czasu wypływu.

    NADZÓR NAD KUBKAMI WYPŁYWOWYMI

    Bezpośrednio po każdym użyciu należy umyć kubek odpowiednim rozpuszczalnikiem. Szczególną uwagę należy poświęcić dokładnemu usunięciu wyschniętych pozostałości z okolic dyszy – rozmiękczone zabrudzenia można usunąć miękką szmatką lub bawełnianym patyczkiem higienicznym, unikając stosowania metalowych narzędzi czy drutu, które mogą uszkodzić powierzchnię kubka. 

    Kalibrację kubków w celu upewnienia się, czy wyniki mieszczą się w założonej tolerancji, można wykonywać zarówno przed pierwszym użyciem, jak i po pewnym czasie eksploatacji – pomoże to ustalić, czy nie nastąpiło nadmierne zużycie lub uszkodzenie kubka. Do kalibracji stosuje się oleje odniesienia o znanej lepkości kinematycznej. Według ISO 2431 kubek może być stosowany, jeżeli dwie otrzymane wartości czasu wypływu nie różnią się bardziej niż o 3%.         

    Aleksandra Kowalska
    Agencja Anticorr Gdańsk Sp. z o.o.  
    www.anticorr.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Kubek ISO, typ laboratoryjny.
    Kubek ISO, typ zanurzeniowy.
    Profesjonalny statyw z wbudowaną poziomnicą i płaszczem wodnym.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...