• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 1(129)/2021

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Wyroby Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  17.02.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  NOVOL opracował nowy antykorozyjny system lakierniczy specjalnie dla producenta autobusów 

  Na przykładzie firmy SOLARIS BUS & COACH sp. z o.o. chciałbym w kilku słowach przybliżyć, jak nasze starania doprowadziły do tego, że dostarczamy technologie zabezpieczenia antykorozyjnego szkieletów autobusów wykonanych ze stali o podwyższonej odporności na korozję.

  Nasze rozmowy w tym temacie zaczęły się już w 2010 roku, oczywiście poprzedzone były kilkoma wcześniejszymi spotkaniami, na których postawiono nam pewne wymagania odnośnie produktu, tak aby finalnie firma Solaris osiągnęła korzyści z zastosowania naszej technologii.
  Z punktu widzenia obserwatora czy czytelnika może to wyglądać na temat łatwy i prosty, bo:  

  • po pierwsze, mamy konkretne podłoże (mam na myśli bardzo dobrą stal), czyli produkt – farba – nie musi spełniać bardzo wysokiego zabezpieczenia;
  • po drugie, na rynku na pewno znalazłby się produkt nadający się na tego typu „detale”; 
  • no i po trzecie, kto jak kto, ale Solaris na pewno ma godne warunki okołolakiernicze, które będą sprzyjały zastosowaniu farb, czyli czysta lakiernia, kabiny lakiernicze, wykwalifikowana kadra i wszystko, co można sobie wyobrazić w tego typu firmach.

  I to wszystko się zgadza, ale dla nas toby było za łatwo. Dlaczego? O tym opowiem poniżej.
  Zanim zaczęliśmy prace w naszym laboratorium, określiliśmy sobie wytyczne dla takiego produktu, przecież, jak wspominałem na początku, firma Solaris chciała osiągnąć korzyści.
  Postawiliśmy sobie kilka wytycznych dla nowego produktu:

  1. Produkt na bazie żywicy epoksydowej.
  2. Szybkoschnący.
  3. Zapewniający bardzo dobrą przyczepność do tego typu stali – bez matowania (szlifowania).
  4. Aplikacja hydrodynamiczna z elektrostatyką.

  Gdy przeanalizujemy powyższe punkty, nie jest już tak łatwo, bo z jednej strony epoksyd, z drugiej szybkoschnący i to do tego stopnia, że po półtorej godzinie grzania w 60°C musi być gotowy, aby kolejne stanowiska mogły wykonywać zaplanowane prace. Następne wytyczne to przyczepność bez szlifowania, co by nie mówić, innej stali niż ta „standardowa” i do tego produkt aplikowany hydrodynamicznie z elektrostatyką, tak aby szkielet autobusu (naprawdę skomplikowana ażurowa konstrukcja) dał się lakierować bez wady zaciekania, czyli produkt musiał wytrzymać odpowiednią grubość i technikę aplikacji przez wykwalifikowaną załogę.

  Finalnie stworzyliśmy nowy produkt, bazując na sprawdzonym podkładzie epoksydowym PROTECT 365 z dedykowanym specjalnym utwardzaczem, rezultaty były naprawdę zadowalające, bo skróciliśmy czas suszenia w 60°C, osiągając przy tym bardzo dobre przyczepności do nieszlifowanego podłoża. Dodać należy, że produkt ten charakteryzuje bardzo dobre zabezpieczenie antykoro­zyjne. Przy okazji tworzenia tego wyrobu przygotowaliśmy kolejny, mianowicie zmywacz do odtłuszczania szkieletu, ponieważ celem naszym nie było stworzenie samego produktu, ale systemu lakierniczego. Zmywacz ten poszerzył listę produktów w linii INDUSTRIAL pod nazwą PLUS 790W i, co ciekawe, produkt ten jest na bazie wody.
  Przechodząc do celu, jaki mieliśmy, czyli osiągnięcie korzyści dla Solarisa, należałoby je w kilku słowach podsumować:

  1. Skrócenie czasu suszenia o połowę (50%) w 60°C.
  2. Skrócenie czasu suszenia o połowę daje możliwość zwiększenia przepustowości lakierni. 

  GALERIA ZDJĘĆ

  Firma NOVOL dostarcza technologie lakiernicze dla Solarisa, producenta autobusów, już od kilku lat.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...