Systemy farb Industrial dla przemysłu
Farby i lakiery wodorozcieńczalne z roku na rok zyskują na popularności, a producenci powłok przemysłowych coraz częściej kierują się w stronę rozwiązań ekologicznych. Dzięki stosowaniu farb wodnych przedsiębiorcy redukują emisję LZO. Podczas lakierowania wyrobem tego typu do atmosfery uwalnia się znacznie mniejsza ilość szkodliwych związków lotnych. W standardowych produktach rozcieńczalnikowych, w zależności od rodzaju i zastosowania farby, zawartość LZO może wynieść od 400 g/l do około 800 g/l. W przypadku wodnych produktów ta emisja jest zredukowana do 250 g/l, a niekiedy nawet poniżej 100 g/l.
Farby możemy podzielić na rozpuszczalnikowe i wodne w zależności od zastosowanego rozcieńczalnika i innych komponentów. Przeznaczenie obu tych typów na podłoże metalowe jest identyczne: zabezpieczenie przed korozją oraz uzyskanie efektu dekoracyjnego. Jednakże różne są cechy i właściwości spoiw stosowanych w tego typu wyrobach, które bezpośrednio wpływają na ich parametry. Aby wybrać odpowiedni system lakierniczy, warto określić zalety i wady obu tych rozwiązań.
PORÓWNANIE POWŁOK ROZPUSZCZALNIKOWYCH I WODNYCH
Każda farba składa się ze spoiwa, pigmentów i wypełniaczy oraz środków pomocniczych. Warto skupić się na najważniejszych różnicach obu powłok: emisji lotnych związków organicznych (LZO), warunkach aplikacyjnych i właściwościach użytkowych.
W 2004 r. weszła w życie dyrektywa 2004/42/WE mająca na celu ograniczenie emisji lotnych związków organicznych (LZO)....
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)