• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 1(117)/2019

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  27.02.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Dewcheck 4    /    PosiTector® DPM.

    Dewcheck 4 / PosiTector® DPM.

    Pomiary temperatur i wilgotności decydują o trwałości nakładanej powłoki

    Podczas prowadzenia wszelkiego rodzaju prac antykorozyjnych warunki klimatyczne mają istotny wpływ na cały proces aplikacji. Do pierwszych czynności decydujących o możliwości przystąpienia do malowania powinna należeć kontrola stanu powierzchni i warunków termiczno-wilgotnościowych. 

    Szczegółowe warunki prowadzenia prac malarskich są określane przez producentów dla poszczególnych materiałów malarskich i podane w kartach katalogowych. Ogólne zasady zostały określone w normach: PN-71/H-97053, PN-79/H-97070.
    W pracach malarskich wyróżniamy:

    • Temperaturę otoczenia – jest to temperatura powietrza w miejscu lub pomieszczeniu, gdzie prowadzone są prace malarskie.
    • Temperaturę podłoża – jest to temperatura powierzchni przeznaczonej do malowania.
    • Wilgotność względną (RH) – w uproszczeniu jest to wyrażony w procentach stosunek pary wodnej w powietrzu do maksymalnej ilości pary wodnej, jaka bez wykraplania może się w tym powietrzu pomieścić w tej samej temperaturze.
    • Temperaturę punktu rosy – to temperatura, do której należy schłodzić powietrze o określonych parametrach wyjściowych (temperaturze i wilgotności względnej), aby jego wilgotność względna osiągnęła 100 proc. 

    Każdy z powyższych parametrów oddziałuje na proces prowadzenia prac malarskich. Wpływ wilgotności względnej powietrza na warunki aplikacji i wysychania powłoki jest zmienny. Zbyt wysoka wilgotność wpływa negatywnie na proces wysychania farby, natomiast zbyt niska powoduje złą jakość tworzonej powłoki. Na czystych powierzchniach metalowych para wodna pojawia się, gdy wilgotność względna otoczenia jest zbliżona do 100 proc. W praktyce wyróżnia się następujące przypadki wpływu temperatury podłoża i punktu rosy:

    • temperatura podłoża jest wyższa o więcej niż 3°C od temperatury punktu rosy – nie zachodzi wtedy kondensacja pary wodnej na podłożu;
    • temperatura podłoża jest równa temperaturze punktu rosy – może zachodzić kondensacja pary wodnej, zwłaszcza w miejscach o słabej wentylacji. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia kondensacji pary wodnej daje zastosowanie wymuszonego ruchu powietrza. Pomalowanie takiej powierzchni skutkuje np. brakiem przyczepności powłoki;
    • temperatura podłoża jest niższa od temperatury punktu rosy – zachodzi kondensacja pary wodnej na podłożu. W takim przypadku należy stosować farby tolerujące wilgoć na powierzchni.

    Badanie warunków klimatycznych podczas prac antykorozyjnych jest jednym z najważniejszych i decydujących o trwałości nakładanej powłoki. Z tego względu zaleca się przeprowadzanie badania zarówno przed rozpoczęciem prac, w ich trakcie i po zakończeniu. Do określenia rzeczywistego stanu wilgotności, wartości temperatury i punktu rosy otoczenia lub określonej powierzchni służy szeroka gama przyrządów pomiarowych. Nowoczesne elektroniczne mierniki umożliwiają w sposób bardzo szybki i dokładny wyznaczenie interesujących nas wielkości za pomocą jednego przycisku.
    Agencja Anticorr Gdańsk poleca do takich badań: 

    • Dewcheck 4 – to niezwykle wszechstronne urządzenie do pomiaru i rejestracji parametrów klimatycznych podczas prac malarskich. Ten łatwy w użyciu i trwały przyrząd mierzy temperaturę powietrza, temperaturę podłoża, wilgotność i punkt rosy oraz kalkuluje różnicę pomiędzy temperaturą powierzchni a punktem rosy, wskazując optymalne warunki klimatyczne do malowania. Wszystkie parametry, wliczając czas i datę, są przechowywane w pamięci i mogą być analizowane w mierniku lub przesłane do komputera.
    • PosiTector® DPM – przyrząd do pomiaru wilgotności względnej powietrza, temperatury podłoża, otoczenia, punktu rosy oraz różnicy temperatur pomiędzy temperaturą podłoża a temperaturą punktu rosy. Idealne urządzenie do przygotowywania powierzchni zgodnie z wymaganiami ISO 8502-4.          

    Agnieszka Karnecka
    Agencja Anticorr Gdańsk Sp. z o.o.  |  www.anticorr.com.pl   

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(117)/2019

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne