
Niezwykle istotna kwestia ochrony przeciwpożarowej w budynkach prawdopodobnie coraz częściej znajduje się w centrum zainteresowania opinii publicznej, zaś skuteczna ochrona konstrukcji stalowych przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ogień jest krytycznym aspektem tej debaty.
Zasadniczo, pożary można podzielić na dwie główne grupy: węglowodorowe i celulozowe. Pożar węglowodorowy jest wywoływany przez łatwopalne ciecze, rozpuszczalniki lub gazy. Pożar celulozowy jest wywołany przez materiały łatwopalne, takie jak drewno, papier, meble lub tekstylia i stanowi istotne zagrożenie dla biurowców, hoteli, centrów handlowych, stadionów, lotnisk i budynków komercyjnych.
Chociaż wzrost temperatury w przypadku pożaru celulozy jest wolniejszy niż w przypadku pożaru węglowodorów, temperaturę rzędu 500 st. C można osiągnąć w ciągu pięciu minut, a niezabezpieczona stal może zacząć tracić wytrzymałość już po 10 minutach, co stanowi poważne zagrożenie dla życia i integralności budynków.
Ochrona stali przed ogniem może więc ostatecznie pomóc w ochronie życia. Może również wydłużyć czas potrzebny na akcję poszukiwawczą i ratunkową oraz zapewnić istotne opóźnienie w zawaleniu się budynku w najgorszych okolicznościach.
Różne rodzaje ochrony przeciwpożarowej można podzielić na systemy aktywne, pasywne i reaktywne.Systemy aktywne służą do tłumienia i gaszenia płomieni za pomocą wody, piany, proszku lub gazów obojętnych. Obejmują one tryskacze i systemy zalewowe lub wykorzystujące gazy chemiczne.
Systemy pasywne wykorzystują materiały, które nie zmieniają swojej formy fizycznej pod wpływem ciepła i zapewniają ochronę przeciwpożarową dzięki swoim właściwościom fizycznym lub termicznym. Obejmują one beton, płyty z włókien mineralnych i cement wermikulitowy i są częściej stosowane w pomieszczeniach, które wymagają niewielkiej lub żadnej dekoracji lub wymagają wydłużonego czasu ochrony przeciwpożarowej.
Systemy reaktywne wykorzystują materiały, które w wyniku reakcji chemicznej lub pęcznienia, tworzą stabilny węgiel drzewny. Ich forma fizyczna zmienia się, zapewniając ochronę przeciwpożarową poprzez izolację termiczną i efekt chłodzenia. Systemy te, bardziej estetyczne niż systemy pasywne, wykorzystują cienkowarstwowe środki pęczniejące do ochrony celulozy oraz epoksydowe środki pęczniejące do pożarów węglowodorowych. Ich zastosowanie jest często preferowane w miejscach, które wymagają dekoracyjnego wykończenia, takich jak architektonicznie wyeksponowana stal lub tam, gdzie czas ochrony przeciwpożarowej jest zwykle krótszy niż dwie godziny.
Seria SteelMaster firmy Jotun, lekkich celulozowych przeciwogniowych powłok pęczniejących, w tym wodorozcieńczalna powłoka akrylowa SteelMaster 600WF, zapewnia bezpieczeństwo personelu i integralność strukturalną stali bez obniżania jej estetyki. Powłoki SteelMaster są łatwe i szybkie w aplikacji, posiadają niezależne certyfikaty przeciwpożarowe oraz certyfikaty LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), a także Deklarację Środowiskową Produktu i są zgodne z normami budownictwa ekologicznego.