• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 6(140)/2022

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  28.12.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Niezwykły trójwymiarowy efekt: wykończone matową farbą tło sprawia, że ​​zwierzęta niemal unoszą się w kierunku zwiedzających

  Niezwykły trójwymiarowy efekt: wykończone matową farbą tło sprawia, że ​​zwierzęta niemal unoszą się w kierunku zwiedzających

  Strona 1 z 2

  Jak system malarski Nextel tworzy wyjątkową atmosferę w Muzeum Narodowym w Pradze

  Cechy haptyczne i efekty wizualne powierzchni pełnią ważne funkcje projektowe. Firma Mankiewicz, producent farb z Hamburga, opracowała system malarski Nextel Suede Coating, który umożliwia uzyskanie wyjątkowo matowych efektów na powierzchniach. Muzeum Narodowe w Pradze korzysta teraz z tych specjalnych właściwości, które w niepowtarzalny sposób dopełniają dwie wystawy „Miracles of Evolution” (Cuda ewolucji) i „Windows to Prehistory” (Okna do prehistorii).

  Założone w 1818 roku muzeum oferuje atmosferę oraz przestrzeń dla prezentacji największej kolekcji eksponatów historycznych i naukowych w Republice Czeskiej. Obie wystawy zawierają ponad 1500 eksponatów i należą do najnowocześniejszych w Europie. O nowoczesności świadczy nie tylko koncepcja wystawy i same eksponaty, ale także powierzchnie, na których eksponaty są prezentowane. − Wystawy realizują zasadę teatru pudełkowego, w którym na eksponat, tak jak na aktora, skierowane jest światło – mówi scenograf Renata Slámková, jedna z architektów nowych wystaw stałych. – Dzięki głębi tła, które tworzy farba, eksponat nabiera ogromnej plastyczności i wyodrębnia się z otoczenia. Efekt ten udaje się przede wszystkim dzięki nieoślepiającej powierzchni, którą tworzą specjalne pigmenty zawarte w farbie. Pigmenty sprawiają, że eksponaty wydają się niemal żywe. 

  Pomalowane nieoślepiającą i stonowaną farbą tło tworzy scenę dającą wrażenie ożywienia eksponatów zwierząt. Aby osiągnąć ten efekt, muzeum wcześniej określiło ścisłe kryteria dotyczące wyglądu powierzchni i tła, jakie musiał spełniać użyty materiał. Najważniejszymi kryteriami były: bezpieczeństwo eksponatów, stabilność powierzchni w warunkach świetlnych, temperaturowych i wilgotnościowych, najwyższe standardy wizualne i estetyczne właściwości materiałów oraz trwałość.

  Spełnione zdefiniowane kryteria 
  Renata Slámková początkowo była zaskoczona, że po licznych próbach Muzeum Narodowe ostatecznie otrzyma jeden lakier. Jednak system malarski Nextel spełnił wszystkie kryteria, w tym test Oddyego, który służy do sprawdzania bezpieczeństwa materiałów do gablot, szaf, pomieszczeń muzealnych, a nawet materiałów opakowaniowych wobec obiektów muzealnych. 

  Matowa, zamszowa struktura 
  Kiedy patrzy się na powierzchnie, na których prezentowane są eksponaty w Muzeum Narodowym, nie ma się wrażenia, że ​​są to powierzchnie malowane. Matowa, zamszowa struktura powłoki bardziej przypomina skórkę brzoskwini i rzeczywiście jest aksamitna w dotyku. Ponadto ciepły i tekstylny charakter lakieru nadaje również pomieszczeniom muzealnym szlachetny wygląd. Wynika to głównie z technicznych parametrów farby: pomalowana powierzchnia pochłania do 98% padającego światła dzięki specjalnym kolorowym pigmentom, przez co mniej rozprasza uwagę. Dzięki rozproszonemu odbiciu światła malowane podłoża nie oślepiają i tym samym nie występują żadne niepożądane odbicia. To wielka zaleta nie tylko w przypadku gablot wystawienniczych, ale także techniczny i estetyczny atut w przypadku wyposażenia i wyświetlaczy w branży motoryzacyjnej, kolejowej i lotniczej. Różnorodność kolorów jest niemal nieograniczona, ponieważ opracowywane są również odcienie na indywidualne zamówienie.
  Jak zapewnia producent, system malarski jest łatwy w zastosowaniu. Matowe wykończenie i specjalna powierzchnia wybaczają drobne błędy. Trwałość koloru i przyczepność do wielu podłoży uzyskuje się dzięki dwuwarstwowej strukturze. Dzięki wysokiej wytrzymałości technologicznej system malarski nadaje się zatem między innymi do zastosowania w sektorze dekoracyjnym. Podczas oświetlania właściwości odblaskowe farby tworzą bardzo przyjemną atmosferę w salonie. Ale niezależnie od tego, czy chodzi o akcesoria domowe, meble, wnętrza jachtów, ekspozycje sprzedażowe, towary konsumpcyjne czy gabloty – wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokiej jakości i eleganckie powierzchnie materiałowe, system Nextel jest eleganckim dopełnieniem. 

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...