• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 2(136)/2022

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  13.05.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  Jaki kompresor wybrać do zasilania pistoletu lakierniczego HVLP?

  Technologia natrysku HVLP została zdefiniowana i zastosowana przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, która w latach 70. XX wieku określiła przepisy dotyczące HVLP: wydajność transferu musi wynosić co najmniej 65%, aby zminimalizować straty materiału. 

  Dodatkowo, wymagane jest maks. 0,7 bara/10 psi na głowicy powietrznej pistoletu, aby uniknąć zanieczyszczenia powietrza w przypadku konwencjonalnych pistoletów natryskowych. Pistolet natryskowy HVLP FPro, zamiast wysokiego ciśnienia, wykorzystuje dużą ilość powietrza przechodzącego przez pistolet do atomizacji farby. 

  Technologia natrysku HVLP pozwala uniknąć zanieczyszczeń i zminimalizować odpady materiałowe
  HVLP oznacza wysoką objętość − niskie ciśnienie. A dokładniej oznacza to dużą objętość (HV) powietrza wychodzącego przez głowicę powietrzną i niskie ciśnienie (LP) powietrza na uchwycie. Zamiast podmuchu powietrza o ciśnieniu 3,5 bara/50 psi, jak w pistolecie starego typu, z pistoletu HVLP będzie wydobywało się tylko około 0,7 bara/10 psi. W bardzo starym modelu pistoletu, 50 psi umieszcza tyle samo farby w powietrzu, co na elemencie. 

  Aby spełnić wymagania EPA, firma Sames Kremlin opracowała własną serię urządzeń natryskowych HVLP, takich jak FPro HVLP. Profesjonalne narzędzie wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub metalowych części jest zasilane sprężonym powietrzem, podczas gdy inni proponują turbinę elektryczną. Dzięki większej objętości wypieranej farby więcej z niej trafia na powierzchnię części. Oznacza to, że oszczędzasz na zużyciu farby poprzez użycie jej mniejszej ilości. HVLP jest jednym z najbardziej wydajnych typów pistoletów natryskowych, jakie można spotkać (dla wielu rynków: przemysł, branża motoryzacyjna itp.).

  Jakiego kompresora potrzebuję, aby wykorzystać wszystkie zalety ręcznego pistoletu FPro HVLP?​ 
  Pistolety HVLP wymagają dużej ilości powietrza, więc trzeba mieć kompresor o większej wydajności, niż te używane do prac domowych. Aby natryskiwać pełną gamę produktów końcowych, potrzebna jest co najmniej sprężarka o mocy 21⁄2 do 3 HP ze zbiornikiem o pojemności 75 litrów. Taki rozmiar pozwala na efektywne rozpylanie produktu i dostarczanie stałego ciśnienia powietrza do pistoletu. Dzięki temu systemowi można regulować ciśnienie i lepkość płynu w zależności od potrzeb. 

  Nie zapominaj, że musisz filtrować powietrze, aby wyeliminować wodę, olej i brud z pistoletu. Jeśli masz konwencjonalną sprężarkę, konieczny będzie regulator do prawidłowego ustawienia ciśnienia powietrza. 
  HVLP jest przyjazny dla środowiska: oczywiście maski powinny być noszone jako środek ostrożności, ale z pistoletem natryskowym HVLP osoba natryskująca będzie narażona na mniejszy niebezpieczny dla zdrowia odkurz. 

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...