• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 3(149)/2024

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  20 dni temu  04.06.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Szybkoschnący lakier bezbarwny – czy to działa?

  Ostatnie dekady to czas nieustannych zmian i pogoni za czymś nowym, ale też okres dużych zawirowań ekonomiczno-politycznych. Jeszcze nie tak dawno temu gaz ziemny był promowany jako czysta energia i doskonałe paliwo, stosunkowo tanie i ekologiczne, którego efektami spalania, oprócz dużej ilości ciepła, jest woda, dwutlenek węgla oraz śladowe ilości tlenków azotu. Od niedawna jednak słyszymy, że eksploatowanie gazu będzie docelowo zakazane, a lobby dwutlenku węgla chce zakazać uzyskiwania ciepła z wykorzystaniem paliw kopalnych. Będziemy więc zmuszeni do korzystania z odnawialnych źródeł energii, czyli tak naprawdę tylko z prądu.

  Dlatego istotne znaczenie ma to, jak wiele będziemy go zużywać. Na dziś jest on najdroższym nośnikiem energii. Z tego też powodu producenci starają się wytwarzać urządzenia i produkty o jak najniższym zapotrzebowaniu energetycznym. Jedną z takich nowości jest wspomniany w podtytule szybkoschnący lakier bezbarwny, którego czas schnięcia został obniżony do zaledwie kilku minut. 
  W artykule zamierzam przeanalizować opłacalność takiego rozwiązania. 
  Na początek kilka danych, jakie przyjmiemy do naszej kalkulacji. Proces suszenia standardowego bezbarwnego lakieru to około 30 minut wygrzewania w temperaturze około 60 stopni C. Najbardziej popularna kabina lakiernicza pracująca w Polsce ma palnik olejowy i moc około 150–180 kW. Przyjmijmy, że nasz palnik przy ciągłej pracy na pełnej mocy zużywa 17 litrów oleju opałowego w cenie około 5,6 zł za litr, czyli godzina pracy to około 95 zł plus koszty energii elektrycznej. Zakładamy,...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...