• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Ciekłe

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Lakiernictwo Ciekłe

    Ekonomia lakierowania

    ponad rok temu  20.05.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Cyfryzacja umożliwia między innymi ciągłe monitorowanie stanu instalacji przemysłowych, konserwację predykcyjną oraz aktywną kontrolę jakości w czasie rzeczywistym.

    Cyfryzacja umożliwia między innymi ciągłe monitorowanie stanu instalacji przemysłowych, konserwację predykcyjną oraz aktywną kontrolę jakości w czasie rzeczywistym.

    Strona 2 z 3

    Konserwacja predykcyjna 

    100 mln euro przeznaczono na modernizację lakierni, w której między innymi trzy linie lakiernicze zostały całkowicie rozebrane i zastąpione najnowszymi instalacjami przemysłowymi od połowy 2018 roku. Podstawą koncepcji jest „zintegrowany proces malowania” (IPP - integrated paint process), którego celem jest zmniejszenie zużycia energii o 8%. – Linia nr 1 lakierowania nawierzchniowego została przebudowana w ciągu trzech tygodni – wspomina kierownik projektu IPP, Alexander Riel z fabryki BMW w Regensburgu. – A do końca 2020 roku zakończono stopniowo przeprowadzane przestrojenie lakierni na system IPP. 
    Jeśli chodzi o kwestię cyfryzacji, wyraźnym celem było zastąpienie konserwacji prewencyjnej za pomocą ciągłego monitorowania stanu instalacji przemysłowych konserwacją predykcyjną na ile to możliwe w perspektywie średnioterminowej. Do tego dochodzi zwiększona wydajność pracy, mniejsze straty produkcyjne spowodowane przestojami technicznymi oraz aktywna kontrola jakości w czasie rzeczywistym.

    Zapewnienie jakości w czasie rzeczywistym

    Szczególną uwagę poświęcono infrastrukturze. – Ogromnym wzrostem przepływu danych trzeba zarządzać w wymaganym czasie i oczywiście bez utraty informacji – dodaje Alexander Riel. – Sprzęt, w tym interfejs użytkownika, musi zostać sprawdzony. Tylko wtedy, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie aspekty, można oczekiwać wysokiego poziomu akceptacji dla wprowadzonych innowacji. 
    Obszar zastosowania zainstalowanych algorytmów obejmuje konserwację predykcyjną i monitorowanie stanu aż po zapewnienie jakości w czasie rzeczywistym. Na przykład, stan mieszalnika 2K jest stale monitorowany, a następna wymiana jest sygnalizowana z wyprzedzeniem, zanim nastąpi jakakolwiek utrata jakości w związku z zanieczyszczeniem mieszalnika. Innym przykładem jest ciągłe monitorowanie przepływu materiału podczas malowania. Jeśli wystąpią anomalie lub przerwy w malowaniu, obsługa jest informowana o tym za pomocą aktywnego komunikatu, dzięki któremu można ustawić odpowiednie parametry.

    Zatrzymanie linii może być również komunikatem. W przyszłości rozważane są dalsze zastosowania w kontroli jakości i konserwacji. Kierownik projektu, Alexander Riel, patrzy w przyszłość. – Aktualnie  w zakładzie w Regensburgu trzy linie lakierowania nawierzchniowego są wyposażone w produkty „DXQ” – łącznie 103 roboty i 15 sterowników stacji TIA – opisuje. – Obecnie trwa walidacja 17 algorytmów, z których siedem zostało już zweryfikowanych w warunkach seryjnych i wprowadzonych do produkcji. Po udanej walidacji i pozytywnej analizie kosztów i korzyści nastąpi wprowadzenie ich do sieci BMW. Instalacje pilotażowe w sąsiednich procesach, takie jak obróbka wstępna i KTL oraz uszczelnianie, są już zaplanowane.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Stosowane w BMW najnowocześniejsze instalacje przemysłowe zostały całkowicie zmienione na zintegrowany proces malowania.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik