• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.10 - 31.12 Julian

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 2(130)/2021

  Artykuły branżowe

  Motoryzacja

  Lakiernictwo Ciekłe

  Ekonomia lakierowania

  ponad rok temu  20.05.2021, ~ Administrator   

  Cyfryzacja umożliwia między innymi ciągłe monitorowanie stanu instalacji przemysłowych, konserwację predykcyjną oraz aktywną kontrolę jakości w czasie rzeczywistym.

  Cyfryzacja umożliwia między innymi ciągłe monitorowanie stanu instalacji przemysłowych, konserwację predykcyjną oraz aktywną kontrolę jakości w czasie rzeczywistym.

  Strona 1 z 3

  Sztuczna inteligencja zapewnia BMW wyższą dyspozycyjność instalacji oraz jakość

  Postępująca w lakierniach cyfryzacja zapowiada trwałe obniżenie kosztów operacyjnych, na przykład kosztów energii, zatrudnienia personelu lub materiałów. W perspektywie długoterminowej wpływa to na dalszą optymalizację kosztów produkcji i zracjonalizowane procesy. Kluczem do obniżenia kosztów jest wskaźnik OEE (tzw. całkowita efektywność wyposażenia).

  Dürr Systems AG z Bietigheim-Bissingen jako producent lakierni oferuje inteligentne procesy, produkty, fabryki i usługi określane mianem „Przemysł 4.0”. Strategia firmy, określana jako „digital@Dürr”, oprócz „inteligentnych produktów” obejmuje trzy inne kluczowe obszary: 

  • „Inteligentne usługi (smart services)”: inteligentne oferty usług poszerzone o połączenie online maszyn i instalacji;
  • „Inteligentne procesy (smart processes)”: efektywny rozwój, produkcja i dystrybucja produktów, instalacji i usług;
  • „Inteligentne fabryki (smart factories)”: cyfryzacja i tworzenie sieci produkcji, śledzenie i analiza danych.

  Powyższe obszary stanowią również bazę projektu dla BMW w Regensburgu. Projekt ten zakładał cyfryzację instalacji przemysłowych dla tamtejszej lakierni w celu poprawy wskaźnika OEE za pomocą innowacyjnych rozwiązań w zakresie oprogramowania. Zadanie polegało na wprowadzeniu analizy big data z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji (AI). 
  – Podczas cyfryzacji lakierni zawsze chodzi o podwyższenie jakości produktu i produktywności, zwiększenie dyspozycyjności instalacji i elastyczność, a także obniżenie kosztów i krótszy czas wprowadzania produktu na rynek – podsumowuje dr Lars Friedrich, kierownik Działu Technologii Aplikacji w firmie Dürr. – Jednak wiąże się to również ze zmianami organizacyjnymi. Cyfryzacja jest procesem bardzo dynamicznym i wymaga elastycznych reakcji na zmiany na rynku, z tego powodu oprogramowanie musi być rozwijane w sposób ciągły i szybki. Dlatego stosowanie klasycznych metod do rozwoju produktu nie jest adekwatne. Chodzi o wprowadzenie adaptacyjnych metod pracy w tworzeniu oprogramowania i integrację cyfrowej fabryki z istniejącą organizacją. Nie można też zapomnieć o ludziach – różni specjaliści pracują w adaptacyjnych zespołach zgodnie z zasadami metod sztucznej inteligencji. 
  Istotą transformacji u producenta samochodów BMW jest z jednej strony oprogramowanie i odpowiednie rozwiązanie dostosowane do potrzeb obsługi, analizy i sterowania instalacjami, a z drugiej strony skomplikowane, samouczące się algorytmy, które zajmują się opracowywaniem dużych zbiorów danych (big data). Firma Dürr oferuje te produkty pod nazwą „DXQ”. Wymagają one interdyscyplinarnego zespołu składającego się z operatorów instalacji, personelu konserwacyjnego, analityków danych, ekspertów w dziedzinie aplikacji i personelu serwisowego. 
  – Jedną z najnowocześniejszych fabryk zbudowanych na świecie jest zakład BMW w Regensburgu – dodaje dr Lars Friedrich. – W ścisłej współpracy z producentem BMW mogliśmy przyczynić się do największej transformacji zakładu w całej jego historii. W tym celu wprowadziliśmy nowe roboty lakiernicze w kilku etapach, ale przede wszystkim zwiększyliśmy wskaźnik OEE dzięki naszym produktom „DXQ”. Konserwacja predykcyjna kluczowych komponentów zapewnia lepszą dyspozycyjność i jakość aplikacji. Jesteśmy szczególnie dumni z zastosowania po raz pierwszy uczenia maszynowego w naszych algorytmach. 

  GALERIA ZDJĘĆ

  Stosowane w BMW najnowocześniejsze instalacje przemysłowe zostały całkowicie zmienione na zintegrowany proces malowania.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 2(130)/2021

  Reklama
  C1 - prenumerata