• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Ciekłe

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    24 dni temu  11.09.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Firma BMW uruchomia swoją najnowocześniejszą lakiernię w zakładzie w Debreczynie (Węgry), wyznaczając nowe standardy, ponieważ ten zaawansowany obiekt jest pierwszym w grupie, który będzie działać całkowicie bez korzystania z paliw kopalnych.

    Nowa lakiernia BMW Group w fabryce w Debreczynie działa w całości w oparciu o odnawialną energię elektryczną, eliminując paliwa kopalne i wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak oczyszczanie spalin i przyjazna dla środowiska sucha separacja, aby znacznie zmniejszyć zużycie energii i ślad węglowy.

    Nowa lakiernia została zaprojektowana do lakierowania 30 karoserii na godzinę w całkowicie zautomatyzowanym procesie lakierowania. Wydajność ta może zostać znacznie zwiększona w późniejszym terminie. Trzypiętrowy budynek lakierni o powierzchni 33 000 metrów kwadratowych zapewnia dużą przestrzeń roboczą dla nowoczesnej produkcji.

    Mniejszy ślad węglowy

    Zasada power-to-heat ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania lakierni bez używania paliw kopalnych. Wszystkie piece i inne procesy niezbędne do malowania będą w całości zasilane energią elektryczną, a nie gazem ziemnym. Zasada ta znacznie zmniejsza ślad węglowy lakierni, nawet jeśli zużycie energii wzrośnie. W Debreczynie energię zewnętrzną potrzebną do produkcji pozyskuje się wyłącznie z odnawialnych źródeł.

    Oszczędności energii

    Innowacyjna koncepcja łączy w sobie kilka metod efektywnego odzyskiwania energii, umożliwiając dodatkowe oszczędności. Centralnym elementem projektu jest duży magazyn energii, który konsoliduje ciepło odpadowe z zasilania sprężonym powietrzem, pieców suszących i systemów chłodzenia. To ciepło jest następnie wykorzystywane do wstępnego podgrzewania obiegu wody.

    Kolejną unikalną cechą lakierni jest to, że cały system działa przy temperaturze wody zasilającej wynoszącej zaledwie 65 stopni Celsjusza, w porównaniu do 90-120 stopni Celsjusza w poprzednich instalacjach. Gorąca woda jest wykorzystywana do zasilania systemów wentylacyjnych hali lakierni, utrzymując stabilne warunki w kabinach lakierniczych przy temperaturze procesu 22 stopni Celsjusza i wilgotności 60-65 procent.

    Oczyszczanie spalin

    Lakiernia będzie wykorzystywać innowacyjny proces eRTO do oczyszczania spalin. To proces, który oczyszcza powietrze wylotowe z lakierni i działa wyłącznie na energię elektryczną. Podczas oczyszczania powietrze wylotowe przechodzi przez złoże ceramiczne, w którym spalane są pozostałości rozpuszczalników. W tym celu powietrze musi zostać podgrzane do wysokiej temperatury w krótkim czasie.

    Zautomatyzowana separacja na sucho

    Nowa lakiernia wykorzystuje przyjazną dla środowiska technologię separacji na sucho. Nadmiar lakieru, który nie przylega do karoserii w kabinie lakierniczej, jest odfiltrowywany i mieszany z proszkiem wapiennym. Znacząco zmniejsza to zużycie wody i umożliwia pracę kabiny lakierniczej z recyrkulacją powietrza do 90 procent. Oznacza to, że tylko dziesięć procent powietrza musi być kontrolowane, a nie 100 procent, co skutkuje znacznymi oszczędnościami energii.

    Cyfryzacja

    Zastosowano zautomatyzowaną inspekcję powierzchni (AOI), wykorzystującą sztuczną inteligencję do wykrywania nieprawidłowości po lakierowaniu i identyfikowania wszelkich obszarów wymagających dalszej obróbki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...