• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Ciekłe

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    4 dni temu  30.10.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Audi uroczyście otworzyło nową lakiernię na terenie fabryki w Neckarsulm (Niemcy). Obiekt wyznacza nowe standardy w przemyśle motoryzacyjnym dzięki zrównoważonym technologiom i procesom oraz jest przystosowany zarówno do lakierowania pojazdów spalinowych, jak i elektrycznych.

    Po dwóch latach budowy nowy obiekt o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych jest już gotowy. W pełni zautomatyzowanej lakierni będzie można lakierować wszystkie modele produkowane w zakładzie w Neckarsulm i sąsiednim Böllinger Höfe. Należą do nich nowe Audi A5, nadchodzące Audi A7, modele Audi Sport oraz samochody elektryczne. Wynika to z faktu, że obiekt został zaprojektowany zarówno dla modeli spalinowych, jak i pojazdów elektrycznych z ich specjalnymi wymaganiami.

    Ochrona antykorozyjna bez metali ciężkich

    Audi stawia na wydajne i nowoczesne metody ochrony antykorozyjnej. Na przykład w katodowym lakierowaniu zanurzeniowym karoseria jest obecnie zanurzana w zbiorniku dołem do góry i obracana przy użyciu procesu rotacji. Zajmuje to mniej miejsca i proces jest dokładniejszy, ponieważ pomaga uniknąć minimalnego tworzenia się pęcherzyków powietrza i osadów zanieczyszczeń. Nowy, bardziej energooszczędny proces jest również stosowany do suszenia katodowej powłoki zanurzeniowej. Zamiast wcześniejszego procesu suszenia zewnętrznego, obecnie stosuje się tak zwany proces suszenia poprzecznego, w którym powietrze jest wdmuchiwane do wnętrza, a korpus jest ogrzewany od wewnątrz. Suszarka poprzeczna jest nie tylko bardziej energooszczędna, ale także lepiej dostosowana do przyszłych pojazdów elektrycznych i hybrydowych, które wymagają dłuższego czasu wiązania powłoki.

    Nowy proces obróbki wstępnej, który sprawia, że poprzednia metoda fosforanowania staje się zbędna, również zwiększa wydajność systemu. Eliminuje także kilka wcześniej wymaganych etapów, takich jak aktywacja i pasywacja. W nowym procesie na metal podstawowy nakładana jest warstwa związków cyrkonu i krzemu o grubości 0,2 mikrometra. Warstwa ta - widoczna tylko pod mikroskopem - służy jako ochrona przed korozją, a także jako baza adhezyjna dla później nakładanego podkładu. Z ekologicznego punktu widzenia, nowy proces obróbki wstępnej oferuje potencjalne oszczędności w zakresie odpadów, wody i energii.

    Audi oszczędza energię również dzięki lakierowi nawierzchniowemu

    Budynek lakierni, w którym nakładana jest warstwa lakieru podkładowego jest połączony z sąsiednim budynkiem lakierni, w którym malowane są samochody farbami nawierzchniowymi. Firma przeprowadziła także modernizację tego zakładu lakierniczego. Dzięki nowemu procesowi separacji lakieru na sucho z wykorzystaniem filtrów zamiast wody, Audi udało się zaoszczędzić około 50 kilowatogodzin energii na pojazd i można ponownie wykorzystać ponad 90 procent przefiltrowanego powietrza procesowego. W znacznym stopniu eliminuje to potrzebę energochłonnego uzdatniania świeżego powietrza. Jednocześnie, w przeciwieństwie do konwencjonalnej separacji na mokro, całkowicie wyeliminowano zużycie świeżej wody i chemikaliów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...