Szukaj

  Lakiernictwo Ciekłe

  Wydanie nr: 3(119)/2019

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  6 miesięcy temu  11.06.2019, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Jak wygląda proces lakierowania samochodów krok po kroku

  Wybudowana w 2001 roku lakiernia obchodzi swój jubileusz. Po 18 latach funkcjonowania i wielomilionowych inwestycjach jest dziś jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Każdego dnia taśmy produkcyjne lakierni pokonuje 750 karoserii modeli VW Caddy oraz VW Transporter T6. 

  Wybudowana w 2001 roku lakiernia nakładem 104 mln euro była nie tylko największym placem budowy tamtych czasów, ale także jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce tego okresu. Jej budowa pozwoliła na rozpoczęcie nowego rozdziału w historii spółki. Z zakładu montującego samochody w systemie SKD spółka przeobraziła się w samodzielną fabrykę samochodów.  
  Przed 18 laty możliwości produkcyjne pozwalały na polakierowanie do 525 karoserii Transportera T4 oraz Skody Fabia. Dziś w wielokondygnacyjnej hali o powierzchni prawie 75 000 mkw. pracuje w systemie trzyzmianowym 812 pracowników i 65 robotów lakierniczych. W ciągu jednego dnia lakiernię może opuścić do 750 gotowych karoserii w ponad 138 barwach lakierów, w tym 19 seryjnych oraz 119 specjalnych. Lakiery aplikowane są na sześciu głównych wariantach karoserii VW Caddy oraz VW Transporter T6 w 107 różnych kombinacjach. W 2018 roku linie produkcyjne poznańskiej fabryki opuściło 191 tys. sztuk samochodów. 
  Większość procesów lakierniczych wykonywanych jest przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń i robotów. Szczyt komina lakierni wyposażony jest w urządzenia do ciągłego pomiaru i kontroli lotnych związków organicznych. Pomiary i analizy wyników odbywają się co trzy sekundy. Dzięki temu zakład Volkswagen Poznań ma pełen nadzór nad wielkością emisji gazów do atmosfery. Dodatkowo przykładem rozwiązania prośrodowiskowego pozwalającego na istotną redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery są koła cieplne, dzięki którym możliwy jest odzysk ciepła z suszarek KTL i ponowne jego wykorzystanie w obszarze lakierni. Rozwiązanie to przekłada się na redukcję emisji o 2 tys. ton CO₂ rocznie.

  Proces lakierniczy

  Ze spawalni karoseria dostarczana jest bezpośrednio do lakierni przez nadziemny rękaw łączący oba budynki. Tu rozpoczyna się skomplikowany proces, w wyniku którego karoseria uzyskuje kolor wybrany przez klienta. Ponadto nakładane są zabezpieczenia chroniące karoserię przed korozją, kurzem, wodą, wilgocią oraz uszkodzeniem mechanicznym.
  Pierwszą czynnością w lakierni jest obróbka wstępna, która ma na celu przygotowanie karoserii do lakierowania. Na tym etapie dokładnie oczyszcza się karoserię z pozostałości spawalniczych, odtłuszcza oraz nakłada na nią warstwę fosforanów. Następnie na linii kataforezy zanurza się karoserię w ogromnych wannach, gdzie nakładana jest pierwsza warstwa ochronna lakieru zabezpieczająca karoserię przed korozją. 
  Kolejnym procesem technologicznym jest uszczelnianie zgrubne i dokładne wszelkich spoin i miejsc łączenia blach. W kolejnym etapie na spód karoserii roboty nakładają warstwę ochronną, zabezpieczającą podwozie przed skutkami wpływów atmosferycznych, a także poprawiających akustykę nadwozia. Większość linii lakierniczych jest w pełni zautomatyzowana, co pozwala na uzyskanie produktu końcowego doskonałej jakości. Niektóre czynności mogą być jednak wykonane wyłącznie techniką manualną przez wykwalifikowanych pracowników. 
  Na tak przygotowane nadwozie nakłada się kolejne warstwy lakieru, tj. lakier gruntujący, tzw. międzywarstwowy, lakier nawierzchniowy (bazowy), wreszcie bezbarwny, nadający karoserii połysk i stanowiący dodatkową warstwę ochronną. Każda kolejna warstwa lakieru jest następnie skrupulatnie kontrolowana.
  Bardzo ciekawie przedstawia się technologia nakładania lakieru gruntującego: najpierw na urządzeniu EMU prawdziwe strusie pióra o właściwościach antystatycznych oczyszczają zewnętrzne elementy karoserii, następnie pracownicy ręcznie aplikują lakier na powierzchnie trudno dostępne wewnątrz pojazdu, później zaś sześć robotów nakłada metodą elektrostatyczną lakier na powierzchnie karoserii. Przed nałożeniem lakieru bazowego karoseria poddawana jest kontroli i ewentualnym korektom, a następnie myciu.
  Dwa ostatnie etapy lakierowania przebiegają w pełni automatycznie bez udziału ręcznej aplikacji, nawet w miejscach trudno dostępnych. Niektóre rodzaje lakieru kolorowego wymagają dwukrotnego nałożenia warstwy nawierzchniowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku lakierów metalicznych, gdzie cząsteczki aluminium muszą być ustawione w jednym kierunku. Po nałożeniu lakieru nawierzchniowego karoseria jest lekko podsuszana, a po nałożeniu lakieru bezbarwnego – dokładnie suszona.
  Następnie karoserię poddaje się szczegółowej kontroli, po której następuje odbiór końcowy. Po odbiorze końcowym na karoserię nakładane są emblematy marki oraz listwy ochronne.
  Ostatnim etapem procesu lakierniczego jest konserwacja przestrzeni zamkniętych, podczas której pod ciśnieniem przez specjalne dysze wtryskiwany jest wosk zabezpieczający pojazd przed korozją. Wreszcie polakierowana, błyszcząca i zabezpieczona karoseria wędruje wewnętrznymi liniami transportowymi do hali montażu.
  Przy wyjeździe z lakierni, w tzw. punkcie M100, skanowany jest numer identyfikacyjny karoserii, który przekazywany jest następnie drogą komputerową do działu logistyki. Informacje zawarte w tym numerze stanowią podstawę do zamówienia odpowiednich podzespołów oraz zorganizowania ich dostawy na linie montażowe w systemie „just-in-time”.                    

  • Nowoczesna lakiernia w zakładzie Volkswagen Poznań w Antoninku została oficjalnie oddana do użytku w maju 2001 roku
  • Trwająca zaledwie 12 miesięcy budowa hali lakierni nazywana była wtedy największym placem budowy w Polsce
  • Dzisiaj, po 18 latach, każdego dnia lakierowanych jest 750 karoserii w 138 barwach lakierów, w tym 19 seryjnych oraz 119 specjalnych

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Po nałożeniu lakieru nawierzchniowego karoseria jest lekko podsuszana, a po nałożeniu lakieru bezbarwnego – dokładnie suszona.
  18. urodziny lakierni Volkswagen Poznań
  W ciągu jednego dnia lakiernię może opuścić do 750 gotowych karoserii w ponad 138 barwach lakierów.
  18. urodziny lakierni Volkswagen Poznań

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 3(119)/2019

  do góry strony