• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 1(117)/2019

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  28.02.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Fot. 1. Spektrofotometr spectro2guide ze stacją dokującą.

    Fot. 1. Spektrofotometr spectro2guide ze stacją dokującą.

    Strona 2 z 3

    Białe i monochromatyczne LEDy jako źródła światła

    Stabilność połysku i barwy produktu są kluczowymi kryteriami jakości zarówno dla producentów, jak i odbiorców w prawie każdej branży. Dodatkowo oba te parametry współgrają ze sobą, tworząc finalny barwny efekt wizualny. Była to jedna z przyczyn, dla której firma BYK­-Gardner opracowała spektrofotometr z wbudowanym połyskomierzem. Dzięki temu spektrofotometry serii spectro-guide zyskały swoją renomę w kontroli jakości na całym świecie. Nowa generacja – spectro2guide mierzy nie tylko połysk i barwę produktu, ale także pozwala na prognozę zmiany barwy po wygaśnięciu  fluorescencji z upływem czasu. Jest to jedyne urządzenie na rynku typu „3 w jednym” łączące spektrofotometr, połyskomierz oraz fluorymetr.

    W spectro2guide wykorzystano wysoce precyzyjne i wydajne diody LED jako źródło światła. Pozwoliło to osiągnąć bardzo wysoką powtarzalność i odtwarzalność pomiaru, a także stabilność spektralną krótko- i długookresową oraz, co szczególnie ważne w zastosowaniach przemysłowych, temperaturową. Iluminatory LED w spectro2guide oświetlają próbkę w wysoce równomierny sposób, przyczyniając się do wysokiej zgodności międzyprzyrządowej tych spektrofotometrów. Rezultatem tak dobrej zgodności oraz zaawansowanego oprogramowania jest możliwość tworzenia i stosowania w praktyce standardów cyfrowych (ang. digital standards fot. 3). 
    Do pomiaru barwy urządzenie wykorzystuje białe LED-y iluminatora polichromatycznego. Wzbudzanie fluorescencji natomiast odbywa się za pomocą kolejnych dwunastu monochromatycznych źródeł LED obejmujących zakres od 360 do 660 nm. Detekcja dokonywana jest w zakresie spektralnym 360 do 760 nm i krzywe reemisji zarówno z białych, jak i monochromatycznych LED-ów porównywane są między sobą. To pozwala nie tylko wykryć zjawisko fluorescencji w materiale, ale także określić tę fluorescencję ilościowo. Dodatkowo urządzenie pozwala określić zmianę barwy po wygaśnięciu całej fluorescencji. 

    Pomiar światła fluorescencyjnego: parametr delta fluorescencji ∆Fl 

    Spectro2guide posiada duży kolorowy ekran dotykowy oraz intuicyjne menu bazujące na ikonach obrazkowych (fot. 4). 
    Detekcja fluorescencji sygnalizowana jest za pomocą diody LED umiejscowionej na szczycie ekranu. Po wykryciu fluorescencji w materiale dioda sygnalizuje to niebieskim światłem. Można także ustawić parametry urządzenia, aby dioda sygnalizowała przekroczenie zadanego progu fluorescencji (np. jako ułamek tolerancji).
    Standardowe parametry koloru, takie jak delta Lab/Ch, uzupełnione są dodatkowymi wartościami pomiaru fluorescencji: ΔFl – wskaźnik fluorescencji delta (ΔFl) informuje, czy wzorzec oraz próbka mają własności fluorescencyjne a jeśli tak, to o jakiej intensywności promieniowania. Indeks ten (przy określonym systemie barw) jest wykorzystywany do wyliczenia różnicy w zawartości fluorescencji między próbką w stanie obecnym oraz po wygaśnięciu całej energii fluorescencji. Jeśli materiał wzorca nie zawiera fluorescencji, wartość parametru będzie równa 0. Im wyższy jest parametr ΔFl, tym większy jest udział fluorescencji w odczycie barwy i większa możliwa różnica koloru samego wzorca po całkowitym wygaśnięciu fluorescencji. To samo zjawisko dotyczy próbek produkcyjnych. Parametr ten jest najbardziej użyteczny przy kontroli jakości produktów, gdzie efekt fluorescencji jest niepożądany. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2. Mechanizm wzbudzenia i emisji powodowany fluorescencją.
    Fot. 3. Zgodność międzyprzyrządowa spectro2guide i standard cyfrowy.
    Fot. 4. Kolorowy wyświetlacz z intuicyjnym menu.
    Fot. 5. Okno analizy danych z oprogramowaniem smart-chart.
    Fot. 6. Możliwości transferu danych z urządzenia do oprogramowania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...