Szukaj

  Kolorymetria

  Wydanie nr: 2(124)/2020

  Artykuły branżowe

  Kolorymetria

  9 miesięcy temu  22.04.2020, ~ Administrator   

  Optical Data Display – ekran z danymi optycznymi.

  Optical Data Display – ekran z danymi optycznymi.

  Colibri – oprogramowanie do profesjonalnego zarządzania kolorem 

  Opisując w poprzednich numerach „Lakiernictwa Przemysłowego” narzędzia do pomiaru kolorów produkcji Konica Minolta wielokrotnie podkreślałem, że ich najważniejszą charakterystyką jest to, że przez cały proces oceny koloru pozostają niezmiennie obiektywne. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się szczytowemu osiągnięciu w technologii pomiaru kolorów, jakim jest system tworzenia kolorów Konica Minolta Colibri, wykorzystujący niezwykłą precyzję pomiaru opisywanych przeze mnie spektrofotometrów. W połączeniu z tymi urządzeniami Colibri jest w stanie przekształcić zwykłą mieszalnię kolorów w wyjątkowe laboratorium, a z każdego technologa zrobić wybitnego kolorystę. 

  Colibri nie tylko w sposób bardzo przystępny i za rozsądną cenę łączy kolorystyczne rzemiosło z naukami ścisłymi, ale przede wszystkim potrafi w bardzo krótkim czasie przekształcić czasochłonne i często przypominające zmagania alchemika wysiłki producenta farb w nowoczesną i zyskowną produkcję przemysłową.  
  Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam, że zamiast otrzymać oczekiwany ton koloru, zostaliście nieprzyjemnie zaskoczeni niewytłumaczalnym przebarwieniem lub irytującą metameryzacją, pomimo zastosowania sprawdzonej receptury? Czy zdarzyło się Wam spędzić długie godziny – a nierzadko całe dnie – na poszukiwaniu konkretnego tonu metodą prób i błędów, podczas gdy kosztowna linia produkcyjna stała bezczynnie? Czy próbowaliście poszerzyć swoją paletę pigmentów poza typowy zestaw 14–16 pozycji, aby przygotować się na najbardziej wymagających klientów? Czy w Waszym magazynie rośnie stos puszek z niedopasowanymi farbami, a Wy wciąż macie nadzieję, że kiedyś uda Wam się je sprzedać? Wreszcie, czy przeżywacie katusze za każdym razem, gdy Wasz specjalista od kolorów bierze urlop? Jeżeli odpowiedzieliście na powyższe pytania twierdząco, najwyższy czas pomyśleć o systemie Colibri. 
  Colibri wita użytkownika eleganckim i przemyślanym interfejsem graficznym, który można dostosować do indywidualnych preferencji dzięki ustawieniom administracji i wyborowi opcji. Unikatowe narzędzie szablonu pozwala na zdefiniowanie jego właściwości wraz z odpowiadającym mu ułożeniem na ekranie, dokładnie służącym potrzebom użytkownika. Wszystkie funkcje, których nie potrzebuje technologia użytkownika, można czasowo wyłączyć. Dzięki temu oprogramowanie perfekcyjnie wpasowuje się w obieg procesu i gwarantuje szybką oraz bezproblemową pracę. 
  Sercem systemu Colibri jest potężny model matematyczny oparty na teorii wielostrumieniowości. W oparciu o starannie przygotowane dane kalibracji, system kombinatorycznie tworzy nawet najbardziej skomplikowane kolory z niezrównaną precyzją. Kolory ciemne lub nasycone w dowolnym zastosowaniu – od przezroczystych lakierów i powłok, przez półprzezroczyste farby dekoracyjne o precyzyjnie określonej sile krycia, po nieprzezroczyste emalie i farby fasadowe – nie stanowią dla Colibri żadnego problemu. Program perfekcyjnie dopasuje kolor w mgnieniu oka, bez względu na okoliczności. Jako kryteria jakości użytkownik może przyjąć minimalne odchylenie ΔE od danego wzorca kolorów, najniższy indeks metameryzmu, a także poziom nieprzejrzystości. Poza tym oprogramowanie pozwala na oszczędność kosztów poprzez precyzyjne określenie optymalnego ładunku pigmentu dla konsekwentnego eliminowania nadwyżek. 
  Colibri pozwala oszczędzić czas i zasoby, umożliwiając na każdym etapie procesu dopasowywania kolorów równoległą konfigurację kilku materiałów bazowych, wykorzystując tę samą bibliotekę pigmentów. Oprogramowanie przetwarza automatycznie cały katalog kolorów wobec tysięcy wzorców oraz dobiera najbardziej optymalne spoiwo (przezroczyste, białe półprzejrzyste lub białe), aby uzyskać najdoskonalszą recepturę zgodną z ustalonym odcieniem oraz kryteriami przezroczystości i ceny. Jest to szczególnie korzystne, gdy komponenty wykorzystywane w głównej recepturze w POS (punkcie sprzedaży) trzeba systematycznie wymieniać na nowe. 
  Wyjątkowo skuteczna funkcja korekcji gwarantuje rentowność oprogramowania Colibri oraz szybki zwrot z inwestycji. Jeżeli kolor stworzony na podstawie receptury jest zbyt słaby lub widoczne są w nim ślady zanieczyszczeń zastosowanych pigmentów, oprogramowanie szybko oblicza nową, zoptymalizowaną recepturę bądź podpowiada, którego pigmentu i w jakiej ilości należy dodać, aby wyrównać nieprawidłowy odcień wyprodukowanej już farby.
  Modułowa budowa aplikacji pozwala na rozbudowę konfiguracji wraz ze stopniowym rozwojem potrzeb użytkownika. Samodzielna pojedyncza stacja robocza, obsługująca pojedynczego klienta, może bez problemu rozwinąć się z czasem w rozbudowaną konfigurację sieciową odpowiadającą na zapotrzebowanie na rozwiązanie globalne. Dzięki wbudowanym najnowocześniejszym technologiom informacyjnym i komunikacyjnym Colibri jest w stanie łączyć się w czasie rzeczywistym z wieloma lokalnymi i zdalnymi stacjami roboczymi korzystającymi z jednej centralnej bazy danych w sieci własnej użytkownika lub w chmurze.         

  Stanislav Šulla
  Konica Minolta Sensing Europe B.V.  |  Sp. z o.o. Oddział w Polsce
  Tel.: +48 71 734 52 11  |  E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu  |  Web: www.konicaminolta.pl

  GALERIA ZDJĘĆ

  First Recipe Calculation – obliczenia dla pierwszej receptury.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony