Szukaj

  Kolorymetria

  Wydanie nr: 5(121)/2019

  Aktualności i przegląd rynku

  Artykuły branżowe

  Kolorymetria

  6 miesięcy temu  19.11.2019, ~ Administrator   

  Najnowszy spektrofotometr stacjonarny 3Color 9000Neo z dotykowym wyświetlaczem LCD.

  Najnowszy spektrofotometr stacjonarny 3Color 9000Neo z dotykowym wyświetlaczem LCD.

  Strona 1 z 3

  Nowy wielozadaniowy spektrofotometr do pomiaru barwy 3Color® 9000Neo

  Steve Jobs powiedział kiedyś o stworzonym przez Apple nowym systemie operacyjnym: „Sprawiliśmy, że ikony na ekranie wyglądają tak dobrze, że aż chce się je polizać”. Dokładnie to samo przyszło mi na myśl, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem nowy spektrofotometr 3Color® 9000Neo z wbudowanym systemem operacyjnym. Pisząc ten artykuł, chciałem się z Państwem podzielić swoimi wrażeniami z testów nad nowym aparatem do pomiaru koloru, który naszym zdaniem stanowi innowacyjne narzędzie służące do oceny kolorów w każdym, nawet najbardziej wymagającym laboratorium kolorymetrycznym.

  CO NOWEGO?

  Dotykowy wyświetlacz LCD z własnym systemem operacyjnym
  To, co rzuca się w oczy już przy pierwszym uruchomieniu urządzenia, to bardzo duży, bo aż 7-calowy i – uwaga – dotykowy ekran spektrofotometru. Urządzenie zostało wyposażone we wbudowany kolorowy tablet, na którym zainstalowany został system operacyjny Android wraz z oprogramowaniem do zarządzania pomiarami i sterowania instrumentem. Co to w praktyce oznacza? Oznacza to, że 9000Neo w zasadzie nie musi być podłączony do dodatkowego komputera sterującego, a wszystkie operacje wykonuje się na dużym kolorowym ekranie tabletu, wykorzystując jego dotykową obsługę lub wirtualną klawiaturę. Do wyboru są różne wersje językowe, w tym polska.

  Samouczek konfiguracji instrumentu
  Co dalej? Dalej jest już bardzo prosto i w zasadzie bezobsługowo. To, co charakteryzuje wszystkie urządzenia 3Color®, to prostota obsługi. Tych urządzeń nie trzeba się uczyć, one pracują same. Niebywale łatwo jest już od samego początku, bo do pracy wprowadzi nas samo urządzenie zaraz po uruchomieniu. Poprosi o kalibrację i pokaże nam nawet, gdzie i jak umieścić akcesoria kalibracyjne. W następnym kroku zapyta nas o istotne ustawienia pomiarowe, takie jak przestrzeń kolorymetryczna, iluminant, równanie różnicowe etc. Obok innych ustawień instrument pozwala nam też zdefiniować parametry użytkowe, takie jak częstotliwość kalibracji oraz poinformuje nas, że zmieniła się wilgotność lub temperatura, co wymaga przeprowadzenia kolejnej kalibracji. Co najważniejsze, to użytkownik definiuje zakresy zmian warunków otoczenia, przy jakich instrument ma reagować. Pozostałe ustawienia to tolerancja, sposób wyświetlania danych, filtry UV etc.

  Automatyczne rozpoznawanie zainstalowanej przesłony pomiarowej
  Zdecydowanie najbardziej innowacyjną funkcjonalnością, której brak przysparza sporo kłopotów w innych urządzeniach tego typu, jest automatyczne rozpoznawanie zainstalowanej przesłony pomiarowej. Użytkownik już nie musi pamiętać o zmianie ustawień urządzenia po wymianie średnicy przesłony. 9000Neo sam rozpozna, jaką zainstalowano przesłonę. Co więcej, rozmiar przesłony może zostać dowolnie zmodyfikowany poprzez wprowadzenie własnego pola pomiaru. Przykładowo, instalując przesłonę 6 mm możemy zadać swoje własne pole pomiaru, np. 5,5 mm.

  Kamera podglądu próbki
  Możliwość podglądu próbki poprzez kamerę, która przenosi obraz z okna pomiarowego na wyświetlacz spektrofotometru, jest niesłychanie przydatnym rozwiązaniem. Można je stosować wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy do końca pewni prawidłowego ułożenia próbki na przesłonie. Dzięki kamerze możemy też łatwo uniknąć pomiarów w miejscach zabrudzonych lub posiadających skazy i wybarwienia. Jest to więc nasze wirtualne oko na próbkę – mierzymy to, co widzimy. 

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Podgląd kamery na próbkę zapewnia kontrolę nad jej ułożeniem na przesłonie pomiarowej.
  Duży dotykowy wyświetlacz LCD zapewnia intuicyjną i komfortową obsługę spektrofotometru.
  Duży dotykowy wyświetlacz LCD zapewnia intuicyjną i komfortową obsługę spektrofotometru.
  9000Neo przed pomiarem zapyta o najważniejsze ustawienia i pomoże przy pierwszej kalibracji.
  Urządzenie może pracować w pozycji poziomej i pionowej.
  Praktyczny schowek na akcesoria ukryty z boku instrumentu.
  9000Neo przed pomiarem zapyta o najważniejsze ustawienia i pomoże przy pierwszej kalibracji.
  Okno pomiarów wzorca i próbki.
  Okno pomiarów wzorca i próbki.
  Przestronna komora do pomiarów w transmisji zapewnia komfort użytkowania.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony