• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 1(141)/2023

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  14.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Z pomocą Konica Minolta Sensing i systemu pomiaru TAMS™

    Wygląd zewnętrzny samochodu ma niebagatelne znaczenie. Jest to przecież pierwsze wrażenie, jakie odczuwa każdy z nas patrząc na auto. Dla osób zajmujących się zawodowo lakierowaniem karoserii i dobieraniem odpowiedniego koloru istotne jest, czy jest on spójny na całej powierzchni pojazdu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi Konica Minolta Sensing i warto wtedy sięgnąć po urządzenie pomiarowe CM-M6. Jest to wielokątowy spektrofotometr, który pomoże w kontroli koloru. Działa on na zasadzie pomiaru ilości światła odbitego od lakieru właśnie pod różnymi kątami, tak by przedstawić pełną charakterystykę powierzchni. 

    Konica Minolta może pochwalić się wprowadzeniem pierwszego takiego typu urządzenia w 1997 roku. Jest tak zaprojektowane, by świetnie pasowało w ręku i tak, by za jednym dotknięciem przycisku pomiarowego otrzymywać wyniki koloru zmierzonej powierzchni pod 6 różnymi kątami. Jest to urządzenie wielokątowe o 6 kątach pomiarowych z polem pomiarowym o średnicy 6 mm. Urządzenie ma zgrabną budowę, co pozwala w łatwy i prosty sposób mierzyć powierzchnie różnego kształtu. Jego obsługa jest intuicyjna i szybka, szczególnie że menu jest w języku polskim. Duża pamięć pomiarowa, wydajna bateria i możliwość pracy bezprzewodowej z komputerem sprawiają, że spektrofotometr jest przyjazny w obsłudze. Jest wyposażony w opatentowaną technologię dwuwiązkowej ścieżki oświetlenia i pomiaru. Czyni go to spektakularnym rozwiązaniem w dziedzinie pomiarów lakierów efektowych i pozwala użytkownikowi na pewną pracę bez pomyłek pomiarowych. Oprócz ergonomicznej budowy, posiada możliwość zamocowania go na różnego rodzaju indywidualnych uchwytach poprzez standardowy otwór. Obsługa jest prosta i intuicyjna, a duży kolorowy wyświetlacz usprawnia proces kontroli, weryfikacji i podejmowania decyzji związanych z kontrolą powłoki. Po pomiarze na wyświetlaczu widzimy wyniki koloru powierzchni w układzie L*a*b* dla kątów -15, 15, 25, 45, 75 i 110 stopni względem prostopadłej do powierzchni. Pracując z samym urządzeniem otrzymujemy pełną funkcjonalność. Oznacza to, że możemy wprowadzić ustawienia pomiarowe, przeglądać zmierzone dane, które podzielone są na zbiory wzorców i próbek, możemy skasować dane i wprowadzić nazwę. Natomiast jeżeli chcemy dodatkowo mieć możliwość pracy przez komputer, to jak najbardziej możemy zainwestować w program Konica Minolta, który pozwala na pobieranie i wysyłanie danych pomiędzy spektrofotometrem a komputerem. Dysponując nim możemy zbudować samodzielnie raport i przesyłać dalej wyniki drogą elektroniczną. Poza firmowym programem można również współpracować z oprogramowaniem światowej sławy producenta powłok BASF ColorCARE Toolbox. Na koniec, podkreślając rangę urządzenia warto wspomnieć, że japońska marka samochodów Toyota używa spektrofotometru CM-M6 do sprawdzania karoserii.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kolejnym aspektem po spójności koloru jest kwestia wyglądu powłoki. Czy karoseria ma ten sam wygląd? Czy w niektórych miejscach widać pewną strukturę i załamania? Czy obraz widoczny w odbiciu karoserii jest prawidłowy i nie ma pofalowań ani widocznej tekstury? To wszystko ma wpływ na całokształt oceny karoserii.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(141)/2023