• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Kolorymetria

  Wydanie nr: 1(147)/2024

  Artykuły branżowe

  Kolorymetria

  miesiąc temu  07.03.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2

  Profesjonalna kontrola jakości wyglądu powłok, farb i lakierów

  O pierwszym wrażeniu powłoki, farby czy lakieru decyduje jej wygląd, na który składa się w głównej mierze barwa, połysk i struktura powierzchni. Jednolity i głęboki kolor, efekt specjalny, stopień połysku oraz profil powierzchni umożliwiają wywołanie zamierzonego wrażenia na odbiorcy. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak utrzymanie wysokiej jakości powłoki, bowiem kolor może blaknąć lub żółknąć, a połysk matowieć. Zastanawiając się zatem nad wykonaniem powłoki o najwyższej jakości, należy wziąć pod uwagę urządzenia do jej kontroli oraz ich klasę.

  Kontrola jakości barwy i połysku

  Barwa nie jest łatwym parametrem do oceny, gdyż jej postrzeganie zależy od płci, indywidualnej wrażliwości na kolory czy oświetlenia. Standardem w wielu gałęziach przemysłu jest obiektywny pomiar barwy przy użyciu spektrofotometru, który opisuje kolor jako punkt o współrzędnych  L*, a*, b* w przestrzeni CIE lab (rys. 1).
  Precyzję pomiaru określają niskie wartości parametrów odtwarzalności i powtarzalności spektrofotometru. Powtarzalność pokazująca rozrzut odczytów danego przyrządu w tym samym miejscu tej samej próbki nie powinna wynosić więcej niż 0,01. Natomiast, gdy odtwarzalność wskazująca dopuszczalny rozrzut pomiarów różnych egzemplarzy tego samego modelu urządzenia nie będzie wyższa niż 0,1, możliwe będzie stosowanie zamiennego egzemplarza na czas kalibracji. Takimi parametrami urządzeń może pochwalić się firma BYK-Gardner, globalny lider urządzeń do kontroli...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 1(147)/2024

  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne