• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Kolorymetria

  Wydanie nr: 5(145)/2023

  Artykuły branżowe

  Kolorymetria

  7 miesięcy temu  23.10.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 2

  Co nas czeka, gdy kontrolujemy barwy oczami

  Zapewne, dopóki nie widzimy różnic kolorów w gamie naszej produkcji, to nie zaświeci się nam w głowie myśl o kontrolowaniu powtarzalności koloru za pomocą urządzenia pomiarowego. A może są inne sytuacje, które sprawiają, że istotne jest mieć wynik pomiaru koloru? Jeśli dla przykładu potencjalny klient spyta się o możliwość dostarczania detali w konkretnym kolorze, to na odległość, jak się spytamy o ten kolor? Jeśli powie, że zależy mu na niebieskim, to od razu przypomina się mi pewna anegdota związana ze szkoleniem u klienta. Na pytanie, co to za kolor detalu?, otrzymałem trzy różne odpowiedzi – niebieski, granatowy, indygo. Dlaczego tak jest, że ten sam przedmiot uzyskuje trzy różne wskazania i każda z osób broni swojego zdania? 

  Ta sytuacja przedstawia tylko jedno z kilku ograniczeń, które powstają podczas wzrokowej oceny. Otóż każdy z nas ma prawo widzieć trochę inaczej. Ale przejdźmy może dalej i po kolei przeanalizujmy, co wpływa na ocenę wzrokową, która ma przełożenie na werbalne komunikaty o kolorze. Otóż na ocenę oczami wpływa kilka ważnych czynników, które mogą zmienić nasze postrzeganie koloru, jeśli nie są takie same. A więc, co wpływa na ocenę koloru i wyglądu?
  Po pierwsze, to rodzaj oświetlenia, bo jak wiemy, potrzebujemy światła, by oczy mogły spełniać funkcje widzenia przedmiotów. Światło ma swoje cechy, takie jak: ilość, barwa i jakość. Przecież jest mnóstwo rodzajów źródeł świecenia, które oferują różną barwę. Inna barwa świecenia daje inne wrażenie obserwowanego koloru. Przykładem może być kwestia oceny koloru przez pracowników na produkcji, która następnie...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...