Szukaj

  Kolorymetria

  Wydanie nr: 5(121)/2019

  Artykuły branżowe

  Kolorymetria

  7 miesięcy temu  08.10.2019, ~ Administrator   

  Technologia Bluetooth® w CM-700d umożliwia dwukierunkową komunikację z wyświetlaniem komunikatów Pass/Fail lub danych kolorymetrycznych.

  Technologia Bluetooth® w CM-700d umożliwia dwukierunkową komunikację z wyświetlaniem komunikatów Pass/Fail lub danych kolorymetrycznych.

  Strona 1 z 2

  Największe zbliżenie mierzonych różnic barw do oceny wizualnej

  Jak już wspominałem kilkakrotnie w moich artykułach, ludzki narząd wzroku posiada bezsprzecznie doskonałą umiejętność oceny jakościowej, umożliwiającą określenie, czy dwie próbki barw są do siebie podobne, czy nie. Niestety, nasze oczy nie potrafią określić stopnia różnicy pomiędzy barwami ani stwierdzić, czy dana barwa mieści się w granicach tolerancji. Za każdym razem, gdy wytwórca produktu, w którym kolor odgrywa istotną rolę, i jego klient muszą odwołać się do samej tylko wizualnej oceny barw, może łatwo dojść do pomieszania dwóch rodzajów percepcji – minimalnej zauważalnej różnicy i maksymalnej akceptowalnej różnicy pomiędzy standardem i próbką. To często prowadzi do niespójnych decyzji, nieporozumień i konfliktów. Dzięki przyrządom pomiarowym różnice barw można wyrazić za pomocą wartości liczbowych. Oznacza to, że można precyzyjnie określić granice akceptowalności barw, które można następnie powielać w sposób zdecydowanie przewyższający ludzką wrażliwość na różnice barw. 

  Zastanów się teraz, ile razy doznawałeś frustracji, gdy Twoje wrażenia wzrokowe nie były zgodne ze zmierzonym odchyleniem barw? Zwłaszcza gdy w pobliżu cienkiej granicy pomiędzy akceptowalnym i nieakceptowalnym odcieniem barwy spektrofotometr wskazywał wynik PASS (pozytywny), a Twój wewnętrzny kolorysta miał nieprzyjemne przeczucie wyniku FAIL (negatywnego) – lub gdy miała miejsce przeciwna sytuacja. 
  Nie, dziś nie będę mówił o subiektywności naszych ocen wynikającej z naturalnych ograniczeń ludzkiego systemu sensorycznego ani o efektach metamerycznych. Regularnie rozmawiam ze specjalistami od kolorów i stwierdzam, że wciąż istnieje dużo niejasności w kwestii, którą metodę tolerowania należy stosować podczas pomiaru różnic barw. Dlatego dziś chciałbym skupić się na równaniach ΔE*. Z badań fizjologii człowieka wiadomo, że tolerancja, jaką uznajemy za dopuszczalną, tworzy trójwymiarową...

  Treść dostępna tylko dla prenumeratorów

  Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
  Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość

  Zaloguj się

  Zaloguj się do konta użytkownika.

  Poleć innym

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony