• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 4(120)/2019

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  05.08.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Spektrofotometr stacjonarny CM-3700A o geometrii sferycznej.

    Spektrofotometr stacjonarny CM-3700A o geometrii sferycznej.

    Strona 2 z 2

    Sferyczna geometria pomiarowa (d/8°)

    Głowica pomiarowa tego przyrządu korzysta z tzw. kuli Ulbrichta, która jest wydrążona i ma białe wnętrze. Wiązka światła skierowana do kuli jest doskonale rozpraszana przez wewnętrzną powierzchnię o bardzo dużym współczynniku odbicia i równo oświetla powierzchnię mierzonej próbki. Bez względu na to, jak powierzchnia rozprasza odbite światło, jest ono całkowicie gromadzone ze wszystkich stron wewnątrz kuli i mierzone za pomocą czujnika, który jest ustawiony pod kątem 8 stopni względem osi prostopadłej. Ponieważ połysk jest całkowicie ujęty w pomiarze, przyrząd sferyczny ignoruje różnice wyglądu i „widzi” tę samą barwę na próbce lśniącej, matowej czy o dowolnej innej teksturze. Innymi słowy, sferyczna geometria pomiarowa stosowana w trybie SCI (tj. przy składowej lustrzanej włączonej) kładzie nacisk na pigmentację mierzonej próbki i powinna być wybierana do zadań związanych z recepturowaniem barw.

    Kula Ulbrichta posiada zazwyczaj otwór zwany pułapką świetlną, który – po aktywowaniu przez użytkownika – umożliwia eliminację połysku z pomiaru. W tym tak zwanym trybie SCE (tj. przy składowej lustrzanej wyłączonej) przyrząd sferyczny dość dobrze imituje geometrię kierunkową. W praktyce należy najpierw określić różnicę pomiędzy dwiema próbkami, oceniając ich pomiary dokonane w trybie SCE. Następnie, sprawdzając dane SCI, można stwierdzić, czy odchylenie jest spowodowane przez różnice w pigmentacji, czy też jego głównym źródłem są różnice struktur powierzchniowych obu próbek. 

    Wielokątowa geometria pomiarowa

    Wiele dostępnych na rynku produktów wysokiej klasy wyróżnia się dzięki zastosowaniu kolorów specjalnych z efektem łuski metalicznej oraz pigmentu perłowego lub interferencyjnego. Te powierzchnie potrafią wywrzeć potężny wpływ na ogólną prezencję produktu, jednak ani przyrządy z geometrią pomiarową kierunkową, ani ze sferyczną nie dostarczają wiarygodnych danych do oceny wizualnej lub korelacji, które umożliwiałyby przetwarzanie parametrów wymaganych do ich korygowania. Farby dające efekty specjalne zmieniają barwę i wygląd w zależności od kąta obserwacji, dlatego muszą być mierzone przy zastosowaniu wielokątowej geometrii pomiarowej. W standardowej konfiguracji taki system oświetla mierzony przedmiot pod kątem 45° względem osi prostopadłej, natomiast kąty detekcji są umieszczone na tej samej płaszczyźnie na 15°, 25°, 45°, 75° i 110°. Kąty te są uważane za aspekularne (nielustrzane) i są pobierane z kierunku odbicia lustrzanego.              

    Stanislav Sulla
    Konica Minolta Sensing Europe B.V.  |  Sp. z o.o. Oddział w Polsce, Wrocław
    Tel.: +48 71 734 52 11  |  E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu  |  Web: www.konicaminolta.pl    
         

    GALERIA ZDJĘĆ

    Geometria sferyczna w modelu CM-3700A.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(120)/2019

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne