• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 4(132)/2021

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  24.08.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2


    Rys. 2. Zależność reflektancji od rosnącej głębi czerni My. 

    Test możliwości przyrządu, próbki i ich przygotowanie

    Spectro2guide PRO testowany był na sześciu wyselekcjonowanych próbkach, opisanych jako Test 1 do Test 6 z pewną gradacją parametrów My i dM. Próbki wykonano z płytek szklanych powleczonych czernią o wysokim połysku. Głębokie czernie mogą być mierzone jedynie na wysokopołyskliwych powierzchniach o maksymalnej czystości. Wszelkie zanieczyszczenia lub wady powłoki będą znacząco wpływać na wyniki pomiarów. Wykluczone są zatem także jakiekolwiek zadrapania, odciski palców lub kurz. Użyte w teście próbki oczyszczono wodą destylowaną i miękkimi ściereczkami, a jakość powierzchni oceniono w silnym świetle specjalnie dodawanej do przyrządu latarki LED.

    Ocena wizualna wyników

    Ocenę wizualną przeprowadzono w komorze świetlnej byko-spectra PRO przy użyciu źródła standardowego światła dziennego D65 i pod kątem obserwacji 45 stopni. Komora byko-spectra PRO korzysta z innowacyjnie dobranej kombinacji filtrowanego oświetlenia halogenowego oraz LED, co daje niezwykle bliskie odwzorowanie normatywnej charakterystyki spektralnej D65 i, co za tym idzie, znakomitą rozróżnialność barw w tym świetle – klasa A zgodnie z CIE 51.2.
    Doświadczony obserwator szereguje próbki od 1 do 6 według narastającej głębi czerni – próbka Test 6 wykazuje najgłębszą czerń. Próbki o numerach 5 i 6 są z trudem rozróżnialne. Jeśli chodzi o zabarwienie, obie wyglądają niebieskawo. Próbka numer 1 wykazuje zabarwienie żółtawe. Próbki o numerach 2 do 4 zostają sklasyfikowane jako barwnie neutralne.


    Rys. 3. Gradacja parametrów My i dM dla próbek od Test 1 do Test 6.

    Pomiar spektrofotometryczny

    Każda próbka mierzona jest w serii 50-krotnie w tym samym miejscu. Wyzwalanie pomiaru odbywa się z komputera, w trybie on-line programu archiwizacyjno-analitycznego smart-lab COLOR, by zminimalizować wpływ obsługi przyrządu na wynik. Analiza wyników dokonywana jest w tym samym programie.

    Wyniki

    Celem pomiaru spektrofotometrycznego jest potwierdzenie zgodności z oceną wizualną i taka zgodność została potwierdzona liczbowo. Próbki od 1 do 6 wykazały narastające wartości głębi czerni Blackness My – niebieskie słupki na wykresie nr 3, a także różne wartości zabarwienia Undertone dM – czerwone punkty, odniesione do skali po prawej stronie wykresu. 
    Możliwość pomiaru czerni do maks. 400 My w pełni zaspokaja najbardziej wymagających użytkowników i stanowi kolejny znaczący postęp w kontroli jakości powłok.            

    Oprac. Tomasz Więckowski
    PTH EUROTOM Sp. z o.o.
    www.eurotom.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...