• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Technologie Lakiernicze

  Wydanie nr: 6(122)/2019

  Artykuły branżowe

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  23.12.2019, ~ Administrator   

  W warstwie zabarwiającej mokrej farby wypełniacz i lakier bazowy łączą się, tworząc podkład wypełniający. Fot. FreiLacke

  W warstwie zabarwiającej mokrej farby wypełniacz i lakier bazowy łączą się, tworząc podkład wypełniający. Fot. FreiLacke

  Strona 1 z 2

  Farba wodna i powłoka proszkowa – kompleksowe rozwiązanie dla pojazdów szynowych

  FreiLacke jest jedyną firmą dostarczającą farby proszkowe i mokre w postaci rozwiązania systemowego dla zaawansowanego programu DetuscheBahn TrainLab.

  Ostatni brakujący człon pociągu TrainLab – wagon centralny – uzyskał nowy dekoracyjny wygląd i ochronę przed korozją. Niezwykłość tego przedsięwzięcia polega na tym, że FreiLacke jest w stanie zapewnić zarówno lakiery ciekłe, jak i proszkowe z jednego źródła.
  – To jest nasza unikatowa propozycja sprzedaży – mówi dr Hilmar Weisse, Business Manager Mobility Systems we FreiLacke. – Jako producent farb systemowych mamy możliwość precyzyjnego dostosowania powłok w trakcie ich opracowywania już na etapie produkcji. 
  W przypadku używanych w obecnym projekcie podkładu do malowania proszkowego „Freopox PB6904” i lakieru proszkowego PU „PU6” dostępne są niedawno udzielone przez Deutsche Bahn AG zezwolenia.  Lakiernia podwykonawcza – Wobek Oberflächenschutz ze Stollberg w Erzgebirge, nałożyła powłoki na boczne klapy zaawansowanego wagonu TrainLab, które w tym celu zostały zdemontowane z nadwozia. Klapy zostały najpierw chemicznie odlakierowane i przygotowane podczas obróbki strumieniowo-ściernej do lakierowania.
  Dla FreiLacke głównym celem projektu jest stanie się, dzięki testom praktycznym, dostawcą kompleksowego rozwiązania dla przemysłu pojazdów szynowych. – Nasze produkty wyróżniają się między innymi szczególnie wysoką odpornością chemiczną. Lakiery mokre i proszkowe spełniają także doskonale wysokie wymagania połysku stawiane przez DB – mówi dr. Weisse. – Ponadto receptura innowacyjnego lakieru proszkowego jest optymalnie dopasowana do receptury dedykowanej farby mokrej, dzięki czemu różnice pomiędzy nimi są praktycznie niezauważalne. 

  Nowa kombinacja produktów przetestowana na zaawansowanym urządzeniu TrainLab w praktyce to system mokrej farby „DW11” i farba proszkowa „PU6”. Są to: dwuskładnikowa wodna powłoka poliuretanowa i poliuretanowa powłoka proszkowa, które są bardzo odporne na środki usuwające graffiti oraz kwaśne i alkaliczne środki czyszczące. 
  Farba na bazie wody ma jeszcze jedną dużą zaletę: w warstwie barwiącej wypełniacz i lakier bazowy są łączone w farbie jako podkład wypełniający. Dzięki zastosowaniu tego podkładu wypełniającego eliminowany jest jeden z etapów roboczych, co skutkuje krótszymi czasami realizacji. Ponadto każdą warstwę systemu można pomalować mokro na mokro po krótkim pośrednim czasie odparowania wynoszącym około 1 godz. w temperaturze pokojowej. Trójwarstwowy system malarski może następnie sieciować przez noc w temperaturze pokojowej. Jeśli konieczna jest jeszcze szybsza produkcja, farba może być również suszona w piecu. – Zawsze myślimy o praktyce malarskiej przy opracowywaniu produktu –  wyjaśnia Weisse. – Tutaj znaczenie ma nie tylko całkowite malowanie, ale także naprawy miejscowe. Właśnie dlatego nasz podkład daje się szlifować tak, by nie było widać różnicy w malowanej pierwotnie i naprawianej powierzchni. Poza tym, system powłok szybko sieciuje, przy zachowaniu krótkich czasów oczekiwania i wymuszonego suszenia, co znacznie oszczędza czas i energię, gdy wymagane są poprawki.       

  GALERIA ZDJĘĆ

  Siła w systemie

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...