• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(99)/2016

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  15.01.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Zanim nastąpi malowanie proszkowe, elementy stalowe są najpierw poddawane procesowi katodowego lakierowania zanurzeniowego. Podkład, którego grubość warstwy wynosi od 10 do 40 µm, jest niezwykle odporny na korozję, a także działanie kwasów i zasad.

    Zanim nastąpi malowanie proszkowe, elementy stalowe są najpierw poddawane procesowi katodowego lakierowania zanurzeniowego. Podkład, którego grubość warstwy wynosi od 10 do 40 µm, jest niezwykle odporny na korozję, a także działanie kwasów i zasad.

    Strona 1 z 3

    Koncentracja na ochronie przed korozją, jakości, wyglądzie i trwałości

    Czy to na budynkach, czy na zewnętrznych częściach mebli, pojazdów lub maszyn rolniczych i budowlanych – w przypadku stosowania stali na powierzchniach zewnętrznych jej obróbka jest absolutną koniecznością. Wymagania stawiane farbom są wyższe niż kiedykolwiek. Oprócz optymalnej jakości i efektywności kosztowej, kluczowe wymagania obejmują jakość materiału, efektywność energetyczną oraz trwałość.

    Wysoki poziom ochrony przed korozją i zużyciem, odporność na mechaniczne, chemiczne i fizyczne oddziaływanie środowiska, jak i dekoracyjny wygląd, są jednymi z najważniejszych wymagań, jeśli chodzi o stosowanie malowania powierzchni zewnętrznych do stali. W zależności od zastosowania, ważną rolę odgrywa również wysoki stopień indywidualności i elastyczność. Jednocześnie, presja kosztowa wynikająca z istnienia globalnej konkurencji oraz konieczności stosowania bardziej przyjaznych dla środowiska metod produkcji wymuszają, aby procesy malowania stały się bardziej ekonomiczne i oszczędniejsze dla zasobów. W celu spełnienia tych sprzecznych wymagań, firmy z branży lakierniczej dostarczają nowe i zaawansowane rozwiązania.

    Obróbka wstępna chroniąca zasoby

    Obróbka produktów przy pomocy fosforanowania żelazowego i cynkowego stała się jakiś czas temu standardową metodą wstępnej obróbki metali. Oszczędności energii obecnie mają jednak miejsce dzięki stosowaniu nowych rozwiązań w zakresie fosforanowania żelazowego, które czynią je skutecznymi już w temperaturach od 30°C do 35°C. Ponadto, zostało już opracowane jednoskładnikowe, wolne od fluoru fosforanowanie żelazowe do zastosowania w natrysku i poprzez zanurzanie. Alternatywne, niskokosztowe i wymagające tylko niewielkiej konserwacji procesy umożliwiły również zastosowanie fosforanowania cynkowego do malowania podłoży z żelaza/stali, które oferują taki sam stopień przyczepności i ochrony antykorozyjnej. Na popularności zyskują również złożone z wielu metali systemy nanoceramiczne do wstępnej obróbki powierzchni metalowych.

    Jeśli wymagany jest wysoki poziom ochrony przed korozją, najlepszym wyborem będą cynkowanie ogniowe, jak również natryskiwanie wyśrutowanej powierzchni warstwą cynku. Metoda ta może być stosowana do malowania powierzchni o grubości warstwy do 150 µm. Powstałe powierzchnie są na ogół bardzo porowate i bardziej podatne na odgazowywanie, co wymusza stosowanie odpowiedniego systemu malarskiego.

    Nowe rozwiązania w zakresie rozpuszczalników i farb wodorozcieńczalnych

    Co się tyczy farb rozpuszczalnikowych do malowania pojazdów i maszyn, istnieje dążenie do tzw. systemów Ultra High Solid (o bardzo wysokiej zawartości części stałych). Z reguły, w istniejącej już instalacji nie muszą być przeprowadzane żadne zmiany. Opracowany został, na przykład, system malarski, który zawiera 80 procent wagowych części stałych i poniżej 350 g/litr lotnych związków organicznych (VOC). Oprócz 2-składnikowej farby podkładowej poliuretanowej o średnim stopniu ochrony przed korozją, istnieje również 2-składnikowa farba alternatywna, na bazie epoksydu, o wysokim do bardzo wysokiego stopniu ochrony przed korozją, a także 2-składnikowa nawierzchniowa farba poliuretanowa na wysoki połysk. Podczas próby w komorze solnej wyśrutowanej stali do Sa 2,5 przez 504 godziny, system PU-UHS miał rozwarstwienie rzędu 2,5 mm oraz korozję 0,3 mm. Wierzchnia warstwa UHS wykazała się również być bardzo odporną na działanie substancji chemicznych, a także światła i warunków atmosferycznych.

    Opracowano również nowe farby podkładowe do i/lub warstw wierzchnich na bazie wody do malowania szerokiej gamy urządzeń, maszyn i towarów za pomocą procesów z wykorzystaniem niskiej zawartości rozpuszczalników, przyjaznych dla środowiska. W przypadkach, w których wymagany jest wysoki poziom ochrony przed korozją i promieniowaniem UV, podobnie bardzo skuteczne jak farby rozpuszczalnikowe, okazały się farby podkładowe z epoksydu oraz farby poliuretanowe do warstw wierzchnich.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Konieczność spełnienia wymogów wysokiego poziomu ochrony przed korozją to jedno z kryteriów stawianych powłokom na maszyny budowlane i rolnicze. Mają one być także odporne na oddziaływania mechaniczne i działanie promieni UV oraz jednocześnie dobrze wyglą
    Pokazany tutaj system farb proszkowych przeznaczony jest do cynkowania na gorąco części stalowych. Farba podkładowa łączy się jednolicie z powierzchnią cynku, zamykając pory w celu zapobieżenia odgazowaniu. Fot. Karl Bubenhofer AG
    Nanoceramiczne systemy obróbki wstępnej oferują taki sam - lub nawet wyższy - poziom zabezpieczenia przed korozją jak fosforanowanie cynkowe. Fot. NABU-Oberflächentechnik

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...