• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(141)/2023

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  16.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    Racjonalne wykorzystanie energii poprzez zwiększanie gęstości zawieszania
    Niezależnie od podejmowanych działań na linii będą występowały straty energii związane z przenikaniem ciepła przez ściany urządzeń, wentylacją i utrata ciepła poprzez otwarte otwory technologiczne. Törefors przyznaje, że w takim razie trzeba wykazać się sprytem i mądrze korzystać z dostępnej energii. 
    – Zawieszając produkty w bardziej efektywny sposób, można obniżyć koszty nawet o 75%, jeśli weźmiemy pod uwagę koszt zużycia energii na powlekany element – mówi Törefors. 
    Zawieszanie produktów to zadanie, które odbywa się przede wszystkim w hali produkcyjnej, ale kwestia wykorzystywanej energii powinna dotyczyć każdego szczebla, aż do kierownictwa. 
    Ponieważ gęstość zawieszania robi różnicę, nie tylko powoduje zmniejszenie kosztów, ale również zwiększenie zysku, wyraźnie przyczynia się do obniżenia zużycia energii i sprawia, że przemysł lakierniczy jest bardziej ekologiczny.

    – Właściwie koszty całego procesu lakierniczego można zredukować nawet o 48% i poprzez zwiększenie gęstości zawieszania obniżyć zużycie energii z 0,28 kWh do 0,07 kWh na powlekany produkt. To naprawdę ważne, aby decydenci to zrozumieli – uważa Törefors.

    Green Effect – efekt wypełnienia linii o ogromnym, ukrytym potencjale
    Podajmy zatem kolejne liczby. Średniej wielkości automatyczna linia lakiernicza z przenośnikiem o długości 293 metrów, poruszającym się z prędkością 2 metrów na minutę, przystosowana do produktów o wymiarach 3100 × 600 × 1500 mm (dł. × szer. × wys.) oraz transportująca w ciągu godziny towary ważące w przybliżeniu 850 kg, zużywa około 470 kWh na godzinę. Obróbka wstępna zużywa ok. 200 kWh, suszarka ok. 85 kWh, komora lakiernicza ok. 40 kWh, a piec do utwardzania – ok. 145 kWh.

    Jeżeli na linii z listwami HQC przenoszone byłyby pomalowane produkty o gęstości 3550 kg na godzinę, zużycie energii wyniosłoby 580 kWh. 
    – Średniej wielkości linia lakiernicza z układem łańcuchowym do zawieszania, pracująca w trybie trzyzmianowym, zużywa w ujęciu rocznym około 2,5 mln kWh – przyznaje Törefors.
    – Po zwiększeniu gęstości poprzez zmianę standardowych haków na listwy HQC, tę samą liczbę produktów można w ciągu roku pomalować przy zużyciu energii mniejszym o 800 tys. kWh. 
    Wartości te mają ogromne znaczenie dla wyników finansowych w czasach, gdy ceny energii w całej Europie rosną w tak szybkim tempie. Ilość zaoszczędzonej w ten sposób energii wystarczyłaby do zasilania 170 przeciętnych europejskich gospodarstw domowych przez cały rok. Przekładając to na skalę globalną, można stwierdzić, że istnieje ogromny, ukryty potencjał oszczędzania energii i uczynienia branży lakierniczej bardziej przyjaznej środowisku.
    – W HangOn nazywamy to podwójnym Green Effect – mówi Törefors.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Czy jesteście gotowi na zieloną rewolucję?
    Czy jesteście gotowi na zieloną rewolucję?
    Czy jesteście gotowi na zieloną rewolucję?
    Czy jesteście gotowi na zieloną rewolucję?

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...