• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Wyroby Lakiernicze

  Artykuły branżowe

  Motoryzacja

  Wyroby Lakiernicze

  9 miesięcy temu  05.09.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Naukowcy z Korea Research Institute of Chemical Technology opracowali przezroczystą powłokę do powlekania samochodów, która pod wpływem światła słonecznego może ulec samoregeneracji w ciągu 30 minut.

  Badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie ACS Applied Polymer Materials, było autorstwa zespołu badawczego składającego się z dr Jin Chul Kim, dr Young il Park i dr Ji-Eun Jeong.

  Zapewnienie właściwości samoregenerujących może być trudne do osiągnięcia. Materiały o swobodnym ruchu molekularnym mają wysoką wydajność samoregeneracji, ale mają niską trwałość, natomiast materiały o wysokiej twardości i doskonałej trwałości mają wyjątkowo słabą wydajność samoregeneracji.

  Aby rozwiązać ten problem, zespół badawczy KRICT wykorzystał światło słoneczne do podniesienia temperatury powierzchni powłoki i przekształcenia energii świetlnej w energię cieplną. Podwyższona temperatura powierzchni może podobno samoistnie wyleczyć zarysowanie powierzchni poprzez powtarzającą się dysocjację i rekombinację wiązań chemicznych w strukturze polimeru.

  Naukowcy pokryli opracowanym materiałem model samochodu w skali laboratoryjnej za pomocą automatu do natryskiwania, a następnie wystawili go na działanie południowego światła słonecznego. Po około 30 minutach rysa całkowicie zniknęła, a materiał powłokowy został przywrócony do stanu pierwotnego.

  Nowa powłoka ma podobną wydajność do komercyjnych powłok ochronnych. Wcześniej badano barwniki fototermiczne pod kątem funkcji samoleczenia, ale były one oparte głównie na materiałach nieorganicznych, które są trudne do zastosowania przemysłowego, ponieważ nie są przezroczyste. Materiały nieorganiczne wymagają również dużej ilości energii świetlnej do wytworzenia efektu fototermicznego.

  Powłoka samoregenerująca nie wpływa na kolor podstawowego lakieru ze względu na bezbarwną barwę, łatwo miesza się z różnymi farbami i jest niedroga. - Oczekuje się, że będzie ona szeroko stosowana nie tylko w samochodach, ale także w różnych aplikacjach - powiedział dr Jin Chul Kim z KRICT, dyrektor badań.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...