• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wyroby Lakiernicze

    Artykuły branżowe

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  06.04.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 1 minuta

    Fot. Profesor Pingan Song, inżynier chemik z Southern Queensland i członek Australian Research Council Future Fellow.

    Fot. Profesor Pingan Song, inżynier chemik z Southern Queensland i członek Australian Research Council Future Fellow.

    Zespół badawczy pod kierownictwem inżyniera chemii z Uniwersytetu Southern Queensland i członka Australian Research Council Future Fellow, profesora Pingana Songa, opracował nietoksyczną powłokę gaśniczą, która może uchronić budynki przed pożarem. Song powiedział, że lawa zainspirowała go do stworzenia hybrydowej powłoki, która pod wpływem ekstremalnego ciepła topiłaby się, a następnie stopniowo tworzyła płynną, ale niepalną warstwę ceramiczną.

    − Lawa moltonowa jest jak lepka, płynąca ciecz, ale niepalna − wyjaśnia P. Song. − Po schłodzeniu zestala się, stając się warstwą ceramiczną, która nie podtrzymuje ognia. Zainspirowani tym interesującym zjawiskiem, zaprojektowaliśmy powłokę ognioodporną, która może stworzyć niepalną warstwę ceramiczną, która zapewni ochronę przeciwpożarową podłożom, na których się znajduje, podobnie jak tarcza ogniowa.

    Song powiedział, że natryskiwanie powłoki na materiały budowlane, takie jak pianka termoizolacyjna, drewno i konstrukcje stalowe, podczas budowy może zapobiec katastrofom spowodowanym przez pożary. ­− Materiały z litego drewna, również szeroko stosowane w budynkach, ale niezwykle łatwopalne, mogą wywoływać pożary, jak w przypadku pożaru Notre-Dame de Paris w 2019 r. – powiedział P. Song.

    Według Songa, ta wersja powłoki ognioodpornej zapewnia lepszą ochronę i mogłaby być stosowana w innych konfiguracjach zastosowań, takich jak drewniane meble, górnictwo, tunele i transport. − Nasza powłoka ognioodporna wytwarza bardzo wytrzymałą i stabilną termicznie warstwę ceramiczną, w porównaniu z istniejącymi powłokami, które zazwyczaj wytwarzają warstwę ochronną, która jest krucha i ulega degradacji w wysokich temperaturach − powiedział.

    Powłoka ognioodporna musi jeszcze przejść dalsze testy i zostać udoskonalona, zanim będzie mogła zostać skomercjalizowana i wprowadzona do powszechnego użytku, co, jak ma nadzieję Song, nastąpi w ciągu najbliższych trzech lat.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne