Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2022 Bogumiła

  Wyroby Lakiernicze

  Artykuły branżowe

  Wyroby Lakiernicze

  16 dni temu  08.06.2021, ~ Administrator   

  Powłoka hydrofobowa odkryta przez kanadyjskich naukowców jest jednocześnie bardzo skuteczna i tania w produkcji.

  Powłoka hydrofobowa odkryta przez kanadyjskich naukowców jest jednocześnie bardzo skuteczna i tania w produkcji.

  Zespół kanadyjskich badaczy poinformował, że opracował nową, niezwykle tanią i skuteczną powłokę odpychającą wodę. Co ciekawe, jej właściwości zostały odkryte przypadkiem.

  Prace nad nową powłoką hydrofobową na kanadyjskim Uniwersytecie Simona Frasera rozpoczęły się w 2016 r., kiedy to jeden ze studentów przypadkowo zastosował utleniony odczynnik. Substancja przez kilka dni była otwarta, w efekcie czego zyskała silne właściwości hydrofobowe. Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej stojącej za tym procesem reakcji. W efekcie powstał roztwór oparty na organosilanach, wodzie i rozpuszczalniku, który jest jednocześnie tani w produkcji i bardzo efektywny w działaniu.

  Badania dowiodły, że roztwór można nanosić metodą spryskiwania lub zanurzania na różnorodne materiały, w tym tkaniny, szkło, drewno i metal. Pokryte nim powierzchnie zachowały zdolność odpychania wody przez co najmniej 18 miesięcy. Teraz naukowcy chcą zbadać górną granicę owej efektywności, a także zachowanie powłoki w trudnych warunkach otoczenia.

  Nowa powłoka może w przyszłości stać się podstawą do produkcji tanich i skutecznych powłok antyporostowych, powłok plamoodpornych do stali i żelaza, a także farb przeciwoblodzeniowych i hydrofobowych stosowanych m.in. w budownictwie. Obecnie naukowcy czekają na opatentowanie swojego wynalazku, a także poszukują sponsorów, którzy pomogą im w jego komercjalizacji.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony