• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Wyroby Lakiernicze

    Artykuły branżowe

    Budownictwo

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  15.11.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Ultrabiała farba zawierająca cząsteczki siarczanu baru (BaSO4), odbijająca światło aż do 98,1%, opracowana przez inżynierów z Purdue University, zdobyła tytuł rekordu Guinnessa dla najbielszej farby. Rekord zostanie opublikowany w wydaniu światowych rekordów Guinnessa z 2022 roku.

    Współczynnik odbicia światła wynoszący 98,1% kontrastuje z współczynnikiem odbicia wynoszącym 80-90% dla innych białych farb przeznaczonych do odbijania światła słonecznego obecnie dostępnych na rynku. Takie farby uważane są za potencjalną technologię wspomagającą utrzymanie miast w chłodzie, a przez to zmniejszenia zużycia energii elektrycznej; budynki z taką powłoką w znacznie mniejszym stopniu wykorzystywałyby energochłonną klimatyzację. Zespół z Purdue opublikował swoje najnowsze wyniki w ACS Applied Materials & Interfaces na początku tego roku.

    Wynalazcą farby jest Xiulin Ruan, profesor inżynierii mechanicznej w Purdue, wraz ze swoimi studentami. Celem badań było stworzenie farby, która odbijałaby światło słoneczne od elewacji budynku. Jednak dzięki temu, że farba okazała się naprawdę odblaskowa, stała się również niezwykle biała. Przez to, że powłoka pochłania mniej ciepła słonecznego niż odbija, powierzchnia pokryta tą farbą jest chłodzona poniżej temperatury otoczenia bez zużywania energii.

    Jak wykazali naukowcy z Purdue, zastosowanie tej nowej formuły farby do pokrycia dachu o powierzchni około 1000 stóp kwadratowych może skutkować mocą chłodzenia rzędu 10 kilowatów. Skalując to odpowiednio w górę, naukowcy oszacowali, że pokrycie tą farbą jedynie 0,5-1% powierzchni Ziemi, np. przez malowanie dachów, mogłoby odwrócić globalne ocieplenie do tej pory.

    Wynaleziona farba jest wynikiem badań opartych na próbach sięgających lat 70. XX wieku mających na celu opracowanie farby chłodzącej radiacyjnie jako realnej alternatywy dla tradycyjnych klimatyzatorów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...
    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne