Szukaj

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 6(110)/2017

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  18.12.2017, ~ Administrator   

  Grafika oczyszczarki strumieniowej z taśmą z plecionego drutu stalowego firmy AGTOS.

  Grafika oczyszczarki strumieniowej z taśmą z plecionego drutu stalowego firmy AGTOS.

  Strona 1 z 3

  Strumieniowe oczyszczanie aluminium

  Dobre rozwiązania może zaoferować tylko ten, kto zajmuje się materiałem  – tak brzmi stara mądrość z dziedziny techniki obróbki powierzchniowej – i obowiązuje ona także w odniesieniu do aluminium. AGTOS buduje oczyszczarki strumieniowe z kołem rzutowym do oczyszczania, gratowania i obróbki wykończeniowej. To jasne, że temat aluminium jest tutaj coraz bardziej obecny. Aluminium jest bowiem coraz częściej stosowane w elementach, które muszą zostać poddane obróbce. Należy tu przede wszystkim wymienić odlew ciśnieniowy z aluminium.

  Interesujące jest to, że alu­minium jest także stosowane jako ścierniwo, za pomocą którego oczyszczarki strumieniowe obrabiają elementy. Powód zastosowania aluminium jako ścierniwa wynika z dalszej obróbki elementów. Jeżeli twarde ścierniwo, jak np. ścierniwo ze stali szlachetnej, pozostanie na obrabianym elemencie w trudno dostępnych miejscach, może to spowodować uszkodzenia narzędzi podczas dalszej obróbki. Także z tego powodu aluminium jest chętnie wybierane jako ścierniwo do procesu obróbki strumieniowej realizowanej przy zastosowaniu ścierniwa nieżelaznego. Ponadto powierzchnie poddane obróbce przy zastosowaniu aluminium jako ścierniwa są bardziej atrakcyjne wizualnie – jest to efekt, który jest chętnie wykorzystywany w przemyśle samochodowym.
  Dlatego też inżynierowie oraz technicy w AGTOS intensywnie zajmowali się tematem aluminium. We współpracy z klientami przeprowadzono liczne testy. Opracowano nawet maszyny zaprojektowane specjalnie pod kątem tego materiału. Dzięki temu możliwe było zdobycie wielu doświadczeń zarówno w centrum testowym AGTOS, jak i w ramach praktycznej eksploatacji u renomowanych klientów. W rezultacie oferowane są w pełni dopracowane rozwiązania w zakresie oczyszczania strumieniowego aluminium jako obrabianego materiału, jak i za pomocą aluminium jako ścierniwa. 

  Projektowanie urządzeń

  Coraz częściej elementy z aluminium są obrabiane także przy użyciu ścierniwa z tego materiału. Może to nieść ze sobą zalety, lecz ma także wpływ na konstrukcję oczyszczarek strumieniowych. 
  Ze względu na właściwości fizyczne, takie jak np. w porównaniu ze ścierniwem ze stali mniejszy ciężar właściwy, przy projektowaniu oczyszczarek strumieniowych należy pamiętać o pewnych osobliwościach. Zaczynają się one od kąta zsypu, co ma wpływ na niektóre pod­zespoły oczyszczarek strumieniowych, takie jak lej i zasobnik ścierniwa. Dostosowana musiała także zostać wielkość określonych podzespołów. 
  Konieczna była ponadto optymalizacja turbin. Należy tu uwzględnić szczególny sposób przepływu ścierniwa z aluminium. Dlatego też turbiny są projektowane tak, aby optymalnie pracowały przy różnych wielkościach uziarnienia aluminium. Ze ścierniwem z aluminium należy postępować ostrożnie. Unika się także zwiększonego wytwarzania ciepła w turbinach, ponieważ niszczy ono ścierniwo z aluminium. Tylko w ten sposób można uzyskać dobry wynik obróbki strumieniowej przy ekonomicznej eksploatacji.
  W oczyszczarkach strumieniowych AGTOS w maksymalnym stopniu unika się sytuacji, w których to cenne „narzędzie” byłoby niszczone wewnątrz oczyszczarki strumieniowej bez oddziaływania na powierzchnie obrabianych elementów. Zapobiega się także stratom ścierniwa. Pozwala to oszczędzać cenny materiał i przyczynia się również do obniżenia kosztów eksploatacji. Po procesie oczyszczania strumieniowego załączane jest wysokowydajne urządzenie zdmuchujące, które oczyszcza obrabiane elementy ze ścierniwa i zapobiega wydostawaniu się ścierniwa na elementach. Wyżej opisane działania są ukierunkowane na ekonomiczny sposób pracy oczyszczarki strumieniowej przy porównywalnie niskich kosztach eksploatacji.

  Poleć innym

  GALERIA ZDJĘĆ

  Wylot oczyszczarki strumieniowej AGTOS typu BS: części z odlewu ciśnieniowego z aluminium na wylocie z oczyszczarki strumieniowej z taśmą z plecionego drutu stalowego.
  Widok centrum testowego AGTOS: zawieszkowa przelotowa oczyszczarka strumieniowa.
  Centrum testowe zawieszkowych przelotowych oczyszczarek strumieniowych do obróbki elementów z aluminium.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  do góry strony