• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 6(122)/2019

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  23.12.2019, ~ Administrator   

  Elementy obrabiane przed i po obróbce strumieniowo-ściernej.

  Elementy obrabiane przed i po obróbce strumieniowo-ściernej.

  Strona 1 z 3

  Nowa oczyszczarka usuwa zanieczyszczenia oraz tworzy jednolitą powierzchnię przed lakierowaniem 

  Dwóch wiodących producentów w swoich branżach postanowiło rozpocząć wspólny projekt w dziedzinie technologii powierzchniowej. Rezultatem tego jest zautomatyzowana komora śrutownicza do odlewów masowych.

  AGTOS jest międzynarodowym producentem oczyszczarek strumieniowo-ściernych z wirnikiem rzutowym. Oprócz niezawodnej i wydajnej technologii obróbki strumieniowo-ściernej firma posiada dużo praktycznej wiedzy w zakresie prowadzenia obrabianych elementów i optymalizacji procesów.

  Prezentacja SEW

  Grupa SEW to przedsiębiorstwo rodzinne, które jest obecne na całym świecie. SEW jest znaną na wszystkich kontynentach firmą w dziedzinie systemów napędowych.
  Zakład SEW USOCOME w Forbach we Francji zatrudnia około 475 osób. Zakład ten jest centrum kompetencyjnym Grupy SEW w zakresie części aluminiowych. 
  Tutaj została niedawno zamówiona nowa oczyszczarka strumieniowo-ścierna z taśmą nieckową AGTOS do obróbki końcowej pokryw do skrzynek zaciskowych i przekładni.  
  Celem obróbki strumieniowo-ściernej jest usuwanie gratów z części oraz tworzenie jednolitej powierzchni. Po obróbce strumieniowo-ściernej części te są myte, a następnie lakierowane.

  Analiza sytuacji

  Obrabiane elementy (pokrywy skrzynek zaciskowych i przekładni) były obrabiane w oczyszczarce strumieniowo-ściernej z taśmą nieckową. Jej załadunek i rozładunek odbywał się ręcznie i dlatego miała ona dłuższy czas cyklu. Ponadto z biegiem lat wzrastała liczba części i ich różnorodność, wskutek czego obecna zdolność produkcyjna nie była już wystarczająca. W związku z tym coraz bardziej wyraźne stało się zapotrzebowanie na wydajniejszą maszynę.
  Nakład pracy związany z obsługą części był zbyt duży. Ponieważ oczyszczarka strumieniowo-ścierna stanowiła tzw. bottle-neck, to gotowe odlewy musiały być tymczasowo składowane, zanim mogły one być obrabiane dalej przez oczyszczarkę. Wymagało to miejsca, czasu i siły roboczej. 

  Podczas fazy planowania pojawił się pomysł czasowego zintegrowania tego nowego systemu w danym procesie. Nie powinno już mieć miejsca składowanie wymagane pomiędzy odlewaniem a obróbką strumieniowo-ścierną. Dlatego też nowa maszyna musiała być zaprojektowana w ten sposób, aby obróbka strumieniowo-ścierna odbywała się szybciej niż nadchodzenie nowych części z produkcji. – Pracownicy powinni być zwolnieni z czynności, które nie służą bezpośredniemu dowartościowaniu elementów obrabianych – mówi Romain Zorzi, kierownik projektu dla nowych procesów. 

  Rozwiązanie dla technologii powierzchniowej

  Informacja, aby uwzględnić firmę AGTOS jako dostawcę technologii obróbki strumieniowo-ściernej, pochodziła od producenta ścierniwa. W celu przetestowania wydajności, elementy były śrutowane najpierw w zakładzie AGTOS oraz u innego klienta. Tutaj ścierniwo i oczyszczarka strumieniowo-ścierna zostały optymalnie do siebie dostosowane. Wynik był tak pozytywny, pokrycie elementów było tak dobre, że zdecydowano się na zakup nowej oczyszczarki strumieniowo-ściernej AGTOS.
  Nastąpiła faza konkretnych testów i obliczeń. Technicy obu firm ściśle ze sobą współpracowali w tym zakresie. Rozwiązanie to bez wątpienia duże osiągnięcie. Koncepcyjnie zachowano na razie ręczny załadunek i rozładunek oczyszczarki strumieniowo-ściernej. Samo pominięcie tymczasowego składowania przyniosło już decydującą korzyść. Albowiem nowa oczyszczarka pracuje z krótszym czasem cyklu i jest bardziej wydajna w całej technologii obróbki strumieniowo-ściernej. 

  Przed rozpoczęciem prac zostały określone poszczególne kroki w zakresie montażu i implementacji. Stało się jasne, że wyzwaniem logistycznym było postawienie i zmontowanie dostarczonych w terminie podzespołów. Kilku dostawców i SEW musiało współpracować ręka w rękę (oczyszczarka strumieniowo-ścierna, dźwig, pomost podnośny, dostawa energii, instalacja pneumatyczna). Podczas montażu powstał duży plac budowy. Oczyszczarka strumieniowo-ścierna została ustawiona i podłączona przy pracujących maszynach sąsiednich. Jednocześnie została zbudowana kompletna obudowa dźwiękoszczelna. – Od chwili montażu maszyna działa płynnie i z prawidłowym czasem cyklu – potwierdza Romain Zorzi. 
  Po zainstalowaniu oczyszczarki proces został przestawiony z załadunku ręcznego na zrobotyzowany. W tym zakresie technicy SEW i AGTOS pracowali razem ręka w rękę. Dalszym zadaniem było objęcie całego spektrum części przeznaczonych do obróbki za pomocą tylko jednego programu obróbki strumieniowo-ściernej. Zadanie to zostało również rozwiązane przez AGTOS. W specyfikacji technicznej zostały określone na początku jakość i czas cyklu obrabianych elementów. Testy wykorzystano do określenia optymalnych parametrów obróbki strumieniowo-ściernej. 
  Dzisiaj elementy obrabiane są tylko odstawiane przez kierowcę wózka widłowego w skrzynkach transportowych przed komorę obróbkową, a następnie odbierane gotowe części. Sama obróbka odbywa się całkowicie automatyczne. 
  – Można powiedzieć, że proces został uproszczony, ponieważ obsługa została znacznie zminimalizowana – mówi R. Zorzi.
  Po obróbce strumieniowo-ściernej elementy znajdują się w tych samych skrzynkach transportowych co poprzednio. Dzięki temu zwiększa się identyfikowalność procesu oraz ułatwiony jest dowód jakości dla tych części.

  GALERIA ZDJĘĆ

  Jean-Luc Classen, Dział Techniczny Parachevement (technologia powierzchniowa) przy obsłudze komory śrutowniczej.
  Romain Zorzi, kierownik projektowy nowych procesów, pokazuje obrabiane elementy jako produkt końcowy.
  Dostawa nowych skrzynek narzędziowych do komory śrutowniczej.
  Widok komory śrutowniczej z robotem, oczyszczarką strumieniowo-ścierną i przenośnikami taśmowymi.
  Przenośnik rynnowy elementów po procesie obróbki strumieniowo-ściernej.
  Widok komory śrutowniczej od góry.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...