• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    11 miesięcy temu  05.05.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 3

    Ograniczenie parowania kwasu solnego

    Kompozycja inhibitorów i środków powierzchniowo czynnych obecnych w produktach Leratens® AV sprawia, że efekt zmniejszenia powstawania oparów HCl obserwujemy na kilku poziomach. Po pierwsze, zmniejszenie ilości powstającego wodoru wydatnie wpływa na ograniczenie porywania cząsteczek kwasu solnego. Po drugie, dzięki lepszej zwilżalności powierzchni trawionych elementów możemy ograniczyć stężenie kwasu solnego w kąpieli trawiącej. Obniża się prężność par nad roztworem kąpieli, obniżając tym samym parowanie. Po trzecie, lepsza zwilżalność to szybsze ociekanie roztworu z elementów. Dzięki temu krótszy jest czas parowania podczas transportu wyrobów pomiędzy wannami. Suma tych efektów powinna być już wyraźnie zauważalna w skruberze (mniejsze ilości ścieków) oraz na trawialni (redukcja zapachu kwasu solnego).

    Leratens® AV Plus i Leratens® AV Ultra – podsumowanie

    Stworzone z myślą o wielofunkcyjnym efekcie działania produkty Leratens® AV Plus i Leratens® AV Ultra odznaczają się wieloma zaletami, które zostały przedstawione w niniejszym opracowaniu. Po zastosowaniu środków powierzchniowo czynnych obniżone zostaje napięcie powierzchniowe kąpieli trawiącej, dzięki czemu otrzymuje się lepszą zwilżalność powierzchni materiału, mniejsze przenoszenie kąpieli pomiędzy wannami, ale również wzmacnia się efekt czyszczący i zmniejszający/zapobiegający unoszeniu się zanieczyszczeń organicznych na lustrze kąpieli. Tym samym można obniżyć stężenie kwasu solnego w roztworze (utrzymując ten sam efekt trawienia powierzchni) przy jednoczesnym zmniejszeniu efektu jego emisji do otoczenia. Ogranicza się również przenoszenie zarówno kąpieli trawiącej, jak i potencjalnych zanieczyszczeń organicznych, unoszących się na lustrze kąpieli pomiędzy kolejnymi wannami. Zjawisko to jest szczególnie niekorzystne w przypadku kąpieli topnikowej. Zanieczyszczenia organiczne, które zostaną przeniesione do topnika, mogą zostać następnie wyniesione na powierzchnię wyrobów i spalone w piecu, powodując powstanie większych ilości popiołów.

    Efekt zmniejszenia emisji wzmacniany jest dodatkowo dzięki obecności w produktach Leratens® AV Plus i Leratens® AV Ultra inhibitorów trawienia. Ograniczają one proces przetrawiania powierzchni materiału, zapobiegając tym samym jego nawodorowaniu, jak i powstawaniu aerozoli przyczyniających się do intensyfikacji procesu emisji kwasu z wanny.        

    Dzięki zastosowaniu Leratens AV skraca się czas trawienia, zapewnia mniejsze wynoszenie kąpieli trawiącej, co finalnie przyczynia się do mniejszego zużycia kwasu solnego. Dodatkowo zawarte w Leratens AV inhibitory przyczyniają się do mniejszego zużycia kwasu, co w sumie może zmniejszyć jego zużycie nawet o 30%.

    Tomasz Świerczyński
    Key Account Manager
    Metal Treatment
    Stockmeier Chemia Polska Sp. z o.o. i S.S.K
    ul. Obornicka 277, 60-691 Poznań

    t.swierczynski@stockmeier.pl 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...