• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Przygotowanie Powierzchni

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  4 miesiące temu  05.05.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 2 z 3


  Obraz 1. Brak dodatku AV – duże pęcherzyki gazu


  Obraz 2. 0,5% dodatku AV – małe pęcherzyki gazu

  Przyspieszenie procesu trawienia

  Poza inhibitorami produkty Leratens® AV zawierają również środki powierzchniowo czynne, które poprawiają zwilżalność powierzchni trawionego materiału. Tym samym sprzyjają szybszemu i jednolitemu trawieniu. W starszych, częściowo zużytych kąpielach, działają z kolei jak aktywatory trawienia. W związku z tym możliwe jest stosowanie roztworów o niższych stężeniach kwasu solnego i niższej temperaturze (szczególnie w końcowym etapie żywotności kąpieli), przy zachowaniu tych samych własności trawiących i skuteczności działania. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczyć można zużycie kwasu solnego, jak i jego straty w wyniku parowania. Uzyskuje się również oszczędności w nakładach energii koniecznej do ogrzewania kąpieli. 

  Reklama
  Śródtekstowy - xrite 14.09-27.09 Julian
  Ważnym czynnikiem, który charakteryzuje produkty Leratens® AV, jest dodatkowy efekt czyszczący i zmniejszający/zapobiegający unoszeniu się substancji organicznych na lustrze kąpieli trawiącej. Substancje mogą być pozostałością po niedokładnym oczyszczeniu powierzchni w kąpieli odtłuszczającej lub mogą przenosić się do niej na powierzchni materiału. Efekt ten można zaobserwować na obrazie 3 i obrazie 4, które prezentują porównanie wanien, w których produkt jest stosowany względem tego, w którym brak jest Leratens® AV.


  Obraz 3. Kąpiel trawiąca z dodatkiem AV


  Obraz 4. Kąpiel trawiąca bez dodatku AV

  Minimalizacja przenoszenia kąpieli trawiącej 

  Obecne w produktach Leratens® AV środki powierzchniowo czynne – o czym wspomniane już było powyżej – nie tylko poprawiają zwilżalność powierzchni, ale również zmniejszają napięcie powierzchniowe roztworu kąpieli trawiącej. W efekcie obserwowane jest szybsze spływanie kąpieli z elementów wyciąganych z wanny trawiącej. Takie działanie sprawia, że czas ociekania nad wanną jest nawet o 25% krótszy, a tym samym krótszy jest czas ekspozycji elementów wyrobów nad wanną. Ma to wymierny wpływ na ilość powstających kwaśnych oparów. Nie można również zapomnieć o tym, że mniejsze przenoszenia kąpieli z wanny trawienia do płuczki oraz dalej do topnika, to również mniejsze zanieczyszczanie tych wanien kwasem i żelazem. Ma to dalsze przełożenie na ilość zużywanej chemii w procesie neutralizacji. W zakładach, które posiadają układy regeneracji topnika, zmniejsza się zużycie nadtlenku wodoru oraz wody amoniakalnej, ale przede wszystkim zapewniona jest większa stabilność kąpieli topnikowej. 

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...