• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Przygotowanie Powierzchni

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  7 miesięcy temu  05.05.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 3

  Leratens® AV Plus i Leratens® AV Ultra 

  Jakość powłoki ochronnej otrzymanej w procesie cynkowania ogniowego zależy od skuteczności przygotowania powierzchni stali zanurzanej ostatecznie w kąpieli cynkowej. Operacje oczyszczania powierzchni wyrobu w kąpieli trawiącej z tlenków metali, zgorzeliny walcowniczej i rdzy są niezbędne do wytworzenia jednolitej powłoki o odpowiedniej grubości. Oferta firmy Stockmeier Chemia zawiera wiele rozwiązań dla kąpieli trawiących obejmujących m.in. przyspieszacze lub inhibitory trawienia. Na szczególną uwagę zasługują jednak dwa dodatki wielofunkcyjne: Leratens® AV Plus i Leratens® AV Ultra.

  Na elementach oczyszczonych w wannie odtłuszczającej z oleju, smaru i innych zanieczyszczeń organicznych wciąż pozostaje cienka warstwa tlenku żelaza (zgorzelina). W kąpieli trawiącej, której głównym składnikiem jest kwas solny, zostaje ona usunięta, odsłaniając właściwą powierzchnię podłoża stalowego. Dalsza reakcja powoduje trawienie powierzchni elementu, uwalniając do kąpieli żelazo oraz wodór. Zapobiegają tej reakcji inhibitory trawienia dodawane do kąpieli trawiącej. Należy również wspomnieć, że efektem przenoszenia wyrobów z wanny odtłuszczającej jest zanieczyszczanie roztworu trawiącego resztkami substancji organicznych. Cynkownie zmagają się obecnie także z kosztami zakupu kwasu solnego, dlatego poszukuje się rozwiązań redukujących jego zużycie. Dział badań i rozwoju firmy Stockmeier Chemia postawił sobie za cel spojrzenie na proces trawienia wieloaspektowo i opracowanie produktów o kompleksowym działaniu. 

  Efektem tych prac są: Leratens® AV Plus przeznaczony do kąpieli trawiących po odtłuszczaniu alkalicznym oraz Leratens® AV Ultra przeznaczony do kąpieli po odtłuszczaniu kwaśnym. Różnice w składzie obu związków wynikają ze specyfiki działania kąpieli odtłuszczających kwaśnych i alkalicznych. Działanie jednak pozostaje takie samo. 
  Wielokierunkowy efekt działania Leratens® AV Plus i Leratens® AV Ultra opiera się na połączeniu następujących właściwości:

  • zapobieganie/ograniczenie wytwarzania oparów i gazów podczas procesu trawienia,
  • przyspieszenie procesu trawienia nawet w przypadku starszych, przeciążonych kąpieli trawiących,
  • minimalizacja wynoszenia kąpieli trawiącej,
  • zabezpieczenie podłoża stalowego przed nawodorowaniem.

  Zapobieganie/ograniczenie wytwarzania oparów i gazów podczas procesu trawienia

  Głównym źródłem powstawania wodoru w kąpieli trawiącej jest reakcja kwasu solnego z powierzchnią oczyszczanego ze zgorzeliny materiału zgodnie z reakcją: Fe + 2 HCl = FeCl2 + H2. Produkty Leratens® AV zawierają w sobie inhibitory, które zmniejszają oddziaływanie na powierzchnię materiału i zapobiegają przetrawieniu wyrobu. W rezultacie tworzenie się wodoru podczas procesu jest zminimalizowane. Efekty stosowania produktów Leratens® AV można zaobserwować, gdy porównamy obraz 1 i obraz 2. Zmniejszenie wydzielania się wodoru z kąpieli trawiącej ma również dodatkowe dwa wtórne efekty. Wydzielanie się wodoru z kąpieli trawiącej to jeden z głównych powodów powstawania aerozoli kwasu solnego oraz występowania zjawiska kruchości wodorowej. Dzięki Leratens® AV obserwuje się znaczne zmniejszenie powstawania aerozoli oraz ograniczenie kruchości wodorowej obrabianego materiału. Warto zaznaczyć, że dzięki obecności produktów Leratens® AV w kąpieli trawiącej nie ma potrzeby dodatkowego stosowania inhibitorów trawienia.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne