• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 4(132)/2021

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  24.08.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Śrutownica pneumatyczna komorowa typu OPK-13 × 10,5 × 10,5.

    Śrutownica pneumatyczna komorowa typu OPK-13 × 10,5 × 10,5.

    Strona 4 z 5

    Śrutownica pneumatyczna komorowa typu OPK-13 × 10,5 × 10,5 została wyposażona w robota przemysłowego, którego częścią składową jest suwnica bramowa. Suwnica ma możliwość przemieszczania się wraz z robotem wzdłuż komory śrutowniczej po torowisku umieszczonym w górnej części komory. Robot wraz z systemem węży zasilających oraz dysz do śrutowania ma możliwość przemieszczania się na wózku jezdnym suwnicy w poprzek kabiny śrutowniczej. Dodatkowo robot ma możliwość przemieszczania się w układzie pionowym. Kombinacja tych ruchów oraz system obrotu dyszy śrutującej daje możliwość śrutowania wszystkich powierzchni oczyszczanego detalu. Aby robot skutecznie oczyścił wszystkie powierzchnie, konieczne jest jego odpowiednie zaprogramowanie. 
    Detale przeznaczone do śrutowania po umieszczeniu na wozie samojezdnym zostają wprowadzone do komory roboczej, następuje zamknięcie drzwi i uruchomienie automatycznego cyklu pracy śrutownicy. Wszystkie czynności związane z uruchamianiem/zatrzymaniem mechanizmów śrutownicy oraz realizacją programu oczyszczania detalu wykonywane są w cyklu automatycznym za pośrednictwem programu sterowania zapisanego w sterowniku PLC.

    Obieg śrutu, separacja, instalacja odpylająca, wyposażenie dodatkowe oraz system sterowania w śrutownicy pneumatycznej realizowane są w ten sam sposób jak w śrutownicach wirnikowych. 
    W odróżnieniu od śrutownic wirnikowych w śrutownicach pneumatycznych proces śrutowania oparty jest na technice pneumatycznej (wyrzutowej), która polega na dynamicznym oddziaływaniu strumieniem ścierniwa (śrutu) z dużą energią kinetyczną na powierzchnię obrabianego przedmiotu. Strumień ścierny czyściwa generowany jest przez ciśnieniowy aparat pneumatyczny.

    Instalacja odpylająca śrutownice

    Aby zapewnić bezpyłową pracę śrutownic zarówno wirnikowych, jak i pneumatycznych stosowane są układy odpylania z wentylatorem, który wytwarza wymagane podciśnienie wewnątrz komory roboczej śrutownicy, zapobiegające emisji pyłów na zewnątrz. Układ odpylania przeznaczony jest do oczyszczenia zasysanego powietrza. W skład instalacji odpylającej wchodzi filtr workowy z powietrzną regenerację worków filtracyjnych (rys. 13). 

    Elektroniczny system sterowania śrutownic

    Sterowanie pracą śrutownic wszystkich typów realizowane jest za pomocą elektronicznego systemu sterowania PLC (rys. 14), co pozwala na dowolne konfigurowanie programów obróbczych oraz parametrów pracy urządzenia. Nadzór nad układem sterowania śrutownicy oraz serwis wykonany jest z wykorzystaniem łącza internetowego w trybie on-line. Pulpit szafy sterowniczej posiada dotykowy panel operatorski umożliwiający wizualizację pracy urządzenia. W skład wyposażenia elektrycznego wchodzą: szafa sterownicza-zasilająca z  pulpitem sterowniczym, czujniki ruchu i położenia mechanizmów, wyłączniki krańcowe, układ bezpieczeństwa, okablowanie oraz inny osprzęt elektryczny i elektroniczny. Szafa zawiera aparaturę siłową, zabezpieczenia zwarciowe i przeciążeniowe oraz aparaturę kontrolno-pomiarową, sterowniczą i sygnalizacyjną. 

    Śrutownice mogą pracować w cyklu automatycznym, ręcznym oraz remontowym. Są każdorazowo wyposażone w system blokad i zabezpieczeń gwarantujących bezpieczeństwo pracy obsługi oraz uniemożliwiających uszkodzenia mechanizmów. Obsługa sprowadza się do cyklicznego uruchomienia urządzenia oraz wymiany oczyszczanego detali.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 1. Śrutownica wirnikowa hakowa typu OWH-2,5 × 5,0.
    Rys. 2. Śrutownica wirnikowa hakowa typu OWH-1,8 × 4,0.
    Rys. 3. Śrutownica wirnikowa hakowa typu OWH-2,5 × 5,0.
    Rys. 4. Zawieszki technologiczne śrutownicy wirnikowo-hakowej typu OWH-2,5 × 5,0.
    Rys. 4. Zawieszki technologiczne śrutownicy wirnikowo-hakowej typu OWH-2,5 × 5,0.
    Rys. 5. Przykładowe detale oczyszczone w śrutownicy typu OWH.
    Rys. 5. Przykładowe detale oczyszczone w śrutownicy typu OWH.
    Rys. 6. Śrutownica wirnikowa komorowa stołowa typu OWKS.
    Rys. 7. Śrutownica wirnikowa komorowa stołowa typu OWKS-4,3 × 3,8.
    Rys. 8. Śrutownica wirnikowa komorowa stołowa typu OWKS-3,5 × 3,5.
    Rys.9. Śrutownica OWKS-3,5 × 3,5 wyposażona w aparat pneumatyczny.
    Rys. 10. Pierwszy stopień separacji w śrutownicy OWH-2,5 × 5,0 (podwójne sito obrotowe).
    Rys. 11. Wirnik rzutowy typu WR z bezpośrednim napędem (łopatki zaciskane siłą odśrodkową).
    Rys. 11. Wirnik rzutowy typu WR z bezpośrednim napędem (łopatki zaciskane siłą odśrodkową).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(132)/2021

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne