• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Przygotowanie Powierzchni

  Wydanie nr: 1(123)/2020

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  26.02.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Przykładowe detale po procesie niskotemperaturowym.

  Przykładowe detale po procesie niskotemperaturowym.

  Procesy chemicznej obróbki powierzchni działające w temperaturach pokojowych

  Ochrona środowiska, wzrastające koszty energii, kłopoty z pracownikami – problemy dotyczące procesów produkcyjnych w dzisiejszych czasach można wymieniać w nieskończoność. Czy jest gorzej niż kiedyś, pewnie nie. Czasy są dzisiaj inne, problemy, które nas spotykają, także. Najważniejsze to umieć dopasować się do obecnej sytuacji i rozwijać w takim kierunku, aby odpowiadać na bieżące potrzeby rynku i klienta.

  Czy naszej firmie udaje się wyjść z tego starcia obronną ręką – to pytanie do naszych klientów. Jednak można zaryzykować stwierdzenie, że tak, skoro w bieżącym roku będziemy świętować trzydziestolecie działalności firmy Elhus i dwadzieścia lat współpracy z naszym niemieckim partnerem – firmą Oqema.
  A nie udałoby się to, gdybyśmy stali w miejscu. To ze względu na potrzeby rynku w 2018 roku wprowadziliśmy proces przygotowania powierzchni oparty na produkcie Contech 500. Proces innowacyjny, pierwszy w naszej ofercie, który dawał możliwość obróbki powierzchni w tzw. temperaturze pokojowej. Fakt, nie był to proces łatwy do prowadzenia, można by rzec: kapryśny. Dawał dużo, jednak tak samo dużo wymagał – dokładna kontrola parametrów, pilnowanie odpowiedniej czystości płuczek itd. W rozmowach z klientami zawsze porównuję go do nowoczesnych samochodów i ich silników – dają olbrzymie możliwości, ale wymagają tak samo dużo uwagi.

  Rok 2019 to kolejny krok w kierunku procesów niskotemperaturowych i wprowadzenie fosforanowania żelazowego działającego w powyższych warunkach. Za cel w tym momencie postawiliśmy sobie obniżenie temperatury pracy kąpieli, zmniejszenie ilości gromadzących się szlamów, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości procesu. I znowu pytanie – udało się? Chyba tak, skoro w okresie niecałego roku od wprowadzenia wspomnianej wyżej technologii zaufało nam już sześciu klientów!
  Dzisiaj, będąc na początku nowej dekady i na początku nowego roku, naszym celem jest podsumowanie tego, co udało nam się zrobić do tej pory i rozwijanie dalej tego pomysłu. Pomysłu, jakim jest stworzenie całej gamy procesów działających w temperaturach pokojowych.
  300, 500 i 700+ godzin w komorze soli dla detali stalowych przy procesie opartym na trzech do pięciu strefach? Trudne, ale nie niemożliwe. Już dzisiaj jesteśmy na tym etapie, że w różnych konfiguracjach u poszczególnych klientów dostajemy takie wyniki. Podstawą cały czas jest temperatura pokojowa, a co za tym idzie, znaczące obniżenie kosztów procesu, zmniejszenie LZO oraz zmniejszenie szlamienia. Drugim, nie mniej ważnym aspektem, jest łatwość użytkowania procesu, możliwość jego automatycznego prowadzenia – elementy tak ważne dzisiaj, kiedy czasu na obsługę coraz mniej.
  Poszczególne procesy, zależnie od oczekiwanego efektu końcowego oraz rodzaju obrabianego materiału (możliwa jest obróbka zarówno stali czarnej, jak i aluminium czy ocynku), mogą odbywać się w dwóch, trzech lub czterech strefach. Łączą je cechy wcześniej już wspomniane – korzyści, które powinny być pozytywnie odebrane przez rynek i klientów.                 

  Przemek Ramult
  ELHUS  |  p.ramult@elhus.pl  |  www.elhus.pl

  GALERIA ZDJĘĆ

  Trudne, ale nie niemożliwe!

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...